Letecká spoločnosť Ethiopian Airlines v sobotu oznámila, že dočasne postavila mimo službu dvoch pilotov, ktorí počas letu zo sudánskej metropoly Chartúm do Addis Abeby minuli pristávaciu dráhu. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Incident sa odohral v pondelok. Obaja piloti údajne počas letu zaspali a zobudil ich výstražný zvuk po vypnutí autopilota. Lietadlo však minulo pristávaciu dráhu na medzinárodnom letisku Bole v Addis Abebe a asi 25 minút ned ním krúžilo, kým sa mu podarilo bezpečne pristáť, píše portál na sledovanie letov FlightAware a stránka Aviation Herald.

„Posádke bol pozastavený výkon pracovnej činnosti,“ uviedli aerolínie vo vyhlásení. Prípad vyšetrujú a podľa výsledkov „prijmú potrebné nápravné opatrenia“.

Letecká spoločnosť uviedla, že kontrola letovej prevádzky na krátky čas stratila s posádkou spojenie, no pred pristátím sa ho podarilo nadviazať. Informáciu o spánku pilotov však výslovne nepotvrdila.

Britský letecký analytik Alex Macheras incident označil za „mimoriadne znepokojujúci“ a ako pravdepodobnú príčinu uviedol únavu posádky. V marci 2019 sa lietadlo Boeing 737 MAX spoločnosti Ethiopian Airlines zrútilo šesť minút po štarte z letiska v Addis Abebe. Nehodu neprežil nikto zo 157 osôb na palube.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP