Práca na diaľku má mnoho výhod pre zamestnancov, odklon od fyzickej kancelárie však nechal firemné siete pootvorené a tým pádom náchylnejšie na kybernetický útok.

Množstvo zamestnancov sa po nástupe pandémie COVID-19 z monitorovaného a aspoň ako-tak chráneného prostredia svojho pracoviska presunulo domov s nezaheslovanými wifi sieťami a zastaralými routermi. S tým prišiel nárast útokov na vzdialené prístupy cez Remote Desktop Protocol (RDP).

Ide o Microsoft technológiu, ktorá umožňuje pripojiť vzdialené počítače do firemnej siete. Vyžaduje si však správne nastavenie a zabezpečenie, ktoré mnohé firmy pre urýchlené nasadenie v čase lockdownu nezvládli. Konštatovali to bezpečnostní experti spoločnosti Eset. Odhadnúť, aký dlhodobý dopad bude mať COVID-19 na segment IT bezpečnosti, je pre bezpečnostných expertov ťažké.

Niektoré zmeny sa podľa nich odzrkadlia v bežnom živote firiem a ich zamestnancov, časť firiem si však povie, že zníženie zabezpečenia na úkor homeofficov im za to nestojí. „Všetci sme sa naučili, že práca na diaľku môže byť pre firmy prínosom. Nemyslím si však, že budeme naďalej pracovať na diaľku päť dní v týždni,“ tvrdí vo svojom odhade bezpečnostný špecialista spoločnosti Eset Jake Moore.

Zdroj: SITA

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom