Nemecký Spolkový úrad na ochranu ústavy (BfV) varuje spotrebiteľov, že osobné údaje, ktoré poskytujú čínskym platobným spoločnostiam by mohli skončiť v rukách čínskej vlády. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP.

Vo svojej výročnej správe kontrarozviedka BfV uviedla, že čínska vláda má prístup k údajom uloženým v Číne spoločnosťami ako Tencent či Alibaba, ako aj cez aplikácie či webových poskytovateľov služieb. Podľa riaditeľa BfV Thomasa Haldenwanga údaje uložené čínskymi spoločnosťami nie sú v bezpečí, pretože sú zo zákona povinné poskytovať ich svojej vláde.

„Každý zákazník tu v Nemecku, ktorý používa podobný systém, by nemal byť prekvapený, ak sa jeho údaje zneužijú v Pekingu,“ povedal Haldenwang novinárom. Okrem toho Haldenwang vyjadril znepokojenie nad – podľa svojich slov – „hybridnou hrozbou“ z Číny, ktorá zahŕňa skupovanie dôležitých nemeckých spoločností.

„Pokiaľ ide o dôležitú infraštruktúru – ako sú napríklad dodávatelia energií alebo teraz najnovšie siete 5G -, tak musíme zvážiť, ako sa môžeme chrániť,“ uviedol nemecký minister vnútra Horst Seehofer. Seehofer tiež dodal, že Nemecko musí ešte dospieť k „politickému rozhodnutiu“, či povolí čínskej telekomunikačnej spoločnosti Huawei, aby dodávala infraštruktúru nemeckým mobilným operátorom.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú