Osobné údaje poskytované čínskym spoločnostiam môže získať vláda, varuje nemecká kontrarozviedka

Nemecký Spolkový úrad na ochranu ústavy (BfV) varuje spotrebiteľov, že osobné údaje, ktoré poskytujú čínskym platobným spoločnostiam by mohli skončiť v rukách čínskej vlády. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AP.

Vo svojej výročnej správe kontrarozviedka BfV uviedla, že čínska vláda má prístup k údajom uloženým v Číne spoločnosťami ako Tencent či Alibaba, ako aj cez aplikácie či webových poskytovateľov služieb. Podľa riaditeľa BfV Thomasa Haldenwanga údaje uložené čínskymi spoločnosťami nie sú v bezpečí, pretože sú zo zákona povinné poskytovať ich svojej vláde.

„Každý zákazník tu v Nemecku, ktorý používa podobný systém, by nemal byť prekvapený, ak sa jeho údaje zneužijú v Pekingu,“ povedal Haldenwang novinárom. Okrem toho Haldenwang vyjadril znepokojenie nad – podľa svojich slov – „hybridnou hrozbou“ z Číny, ktorá zahŕňa skupovanie dôležitých nemeckých spoločností.

„Pokiaľ ide o dôležitú infraštruktúru – ako sú napríklad dodávatelia energií alebo teraz najnovšie siete 5G -, tak musíme zvážiť, ako sa môžeme chrániť,“ uviedol nemecký minister vnútra Horst Seehofer. Seehofer tiež dodal, že Nemecko musí ešte dospieť k „politickému rozhodnutiu“, či povolí čínskej telekomunikačnej spoločnosti Huawei, aby dodávala infraštruktúru nemeckým mobilným operátorom.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článok