Softvérový inžinier Ananay Arora spôsobil v komunite umelej inteligencie poriadny rozruch, keď kúpil doménu OGOpenAI.com a presmeroval ju na stránku DeepSeek, čínskeho laboratória, ktoré si získava pozornosť svojimi open-source AI iniciatívami. Arora uviedol, že doménu kúpil „za menej, ako stojí obed v Chipotle,“ a plánuje ju neskôr predať za vyššiu cenu.

DeepSeek patrí medzi popredné čínske AI laboratóriá, ktoré aktívne vyvíjajú a zverejňujú špičkové open-source modely umelej inteligencie. Ich najnovší model, DeepSeek-R1, zaujal AI komunitu len minulý týždeň, keď spoločnosť oznámila, že tento open-source systém v niektorých oblastiach prekonáva výkonnosť OpenAI modelu o1. O éme informoval portál TechCrunch.

Návrat k „otvorenej“ AI?

V minulosti sa OpenAI tešila uznaniu za otvorený prístup k svojim modelom, ako boli Point-E a Jukebox. Tie boli dostupné zadarmo pre vývojárov so zodpovedajúcim hardvérom. Avšak v posledných rokoch OpenAI upustila od tohto modelu a sústreďuje sa na uzavreté systémy. Takéto rozhodnutia vyvolávajú kritiku zo strany niektorých odborníkov na umelú inteligenciu.

DeepSeek sa zaradila medzi ďalších lídrov open-source vývoja v Číne ako je napríklad AI divízia Qwen spoločnosti Alibaba. Tieto laboratóriá ponúkajú alternatívy k uzavretým modelom zo Západu, čo zvyšuje konkurenciu v tomto odvetví.

Softvérový inžinier Arora uviedol, že ho k nápadu presmerovať doménu OGOpenAI.com inšpiroval príspevok na sociálnej sieti X (bývalý Twitter) od generálneho riaditeľa spoločnosti Perplexity, Aravinda Srinivasa. Ten v príspevku prirovnal DeepSeek k „otvorenejšej“ fáze OpenAI z jej začiatkov. „Povedal som si, že by bolo zábavné presmerovať túto doménu na DeepSeek ako gesto,“ vysvetlil Arora pre TechCrunch.

Flickr

Politické a technologické súvislosti

Rozhodnutie čínskych AI laboratórií zverejňovať open-source modely, prichádza v čase, keď americká vláda podniká kroky na obmedzenie rozvoja čínskej umelej inteligencie prostredníctvom exportných obmedzení na čipy a ďalší hardvér.

Otvorený prístup čínskych AI laboratórií tiež vyvoláva otázky o filozofii OpenAI, ktorá v roku 2015 vznikla s cieľom vyvíjať technológie v prospech verejnosti. Kritici, vrátane Elona Muska, ktorý je jedným zo zakladateľov OpenAI, uvádzajú, že spoločnosť už neplní svoje pôvodné neziskové poslanie. Musk dokonca podal žalobu, v ktorej poukazuje na prechod OpenAI k ziskovému modelu a obmedzenému zdieľaniu svojich modelov.

 

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP