Americký federálny sudca v severnej Kalifornii rozhodol, že izraelská firma NSO Group, známa výrobou špionážneho softvéru Pegasus, porušila zákony o hackingu. Tieto obvinenia súvisia s používaním obľúbenej platformy WhatsApp na infikovanie zariadení týmto spyware-om. Ide o významný úspech v päťročnom právnom spore medzi WhatsAppom, ktorý vlastní spoločnosť Meta a NSO Group.

Rozhodnutie sudkyne Phyllis Hamiltonovej v piatok stanovilo, že NSO Group nesie zodpovednosť za cielené útoky na 1 400 používateľov WhatsAppu. Medzi poškodenými boli novinári, obrancovia ľudských práv, diplomati a vládni činitelia, čo dokazuje rozsiahly dosah spyware Pegasus. O téme informoval portál TechCrunch.

NSO Group mala zneužiť zraniteľnosť v audio-hovoroch WhatsAppu na inštaláciu svojho softvéru bez vedomia používateľov, čím porušila federálne a štátne zákony o hackingu ako aj podmienky používania platformy.

Porušnia zákonov a vyjadrenia

Hamiltonová poznamenala, že NSO nepopiera, že musela dekompilovať softvér WhatsAppu, aby získala prístup, no odmietla odovzdať relevantné dôkazy, ako napríklad zdrojový kód Pegasus. Firma taktiež neposkytla internú komunikáciu týkajúcu sa zraniteľností WhatsAppu, čím ignorovala súdne nariadenia.

Meta prostredníctvom svojej hovorkyne Emily Westcott vyjadrila spokojnosť s verdiktom:

“NSO už nemôže unikať zodpovednosti za svoje nelegálne útoky na WhatsApp, novinárov, obrancov ľudských práv a občiansku spoločnosť. Toto rozhodnutie je varovaním pre všetky spyware spoločnosti, že ich nezákonné činnosti nebudú tolerované.”

Riaditeľ WhatsAppu Will Cathcart na platforme X označil rozhodnutie za “obrovské víťazstvo pre ochranu súkromia.” NSO Group sa k rozhodnutiu odmietla vyjadriť, no v minulosti argumentovala, že Pegasus slúži na podporu presadzovania práva a ochrany národnej bezpečnosti.

WhatsApp podal žalobu proti NSO Group v roku 2019, pričom tvrdil, že Pegasus sa používal na kompromitovanie súkromia používateľov WhatsAppu. Zraniteľnosť, ktorú NSO zneužila, umožnila inštaláciu spyware cez nevyžiadaný audio-hovor, dokonca aj v prípade keď používateľ hovor neprijal.

Meta/WhatsApp

Dopad rozhodnutia

Rozhodnutie kalifornského súdu je považované za kľúčový precedens v boji proti zneužívaniu technológie na sledovanie a narušovanie súkromia.  Ide o jasný odkaz celému odvetviu, že nezákonné využívanie spyware bude prísne sankcionované.

Sudkyňa Hamiltonová vyjadrila vážne obavy z nedostatočnej transparentnosti NSO a jej nespolupráce počas súdneho procesu. Verdikt zároveň posilňuje pozíciu spoločnosti Meta ako lídra v ochrane súkromia a zabezpečenia digitálnej komunikácie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP