Odborní zamestnanci Kancelárie Národnej rady SR (NR SR) v štvrtok 3. novembra pracovali na komplexnej výmene zariadení v uzle počítačovej siete, v ktorom bol lokalizovaný pôvodca kybernetického incidentu. Ako ďalej informovala hovorkyňa Kancelárie NR SR Michaela Jurcová v tlačovej správe, dnes pokračujú v konfigurácii aktívnych sieťových prvkov s dôrazom na aplikáciu všetkých odporúčaní Národného bezpečnostného úradu (NBÚ).

„Po spoločnej konzultácii s NBÚ sa pripravili a realizovali riešenia zamerané na segmentáciu počítačovej siete tak, aby aj v prípade náhodného vzniku identického alebo podobného kybernetického incidentu bolo možné zabezpečiť kontinuálnu prevádzku hlasovacieho zariadenia v parlamentnej rokovacej sále,“ informovala Jurcová. Dodala, že taktiež bude prebiehať overovanie použitých nastavení prostredníctvom systematických, náhodných i behaviorálnych prístupov a testov.

V NR SR nešlo o hackerský útok, ale o zle prepojené káble. Informoval o tom predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) v stredu 2. novembra na tlačovej konferencii. „Podali sme trestné oznámenie, venuje sa tomu polícia, ktorá musí preveriť, či to bol úmysel, alebo sa len niekto nudil,“ povedal Kollár. Vo štvrtok 3. novembra sa hlasovací systém testoval a parlament bude pokračovať v rokovaní v utorok 8. novembra o 9:00.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP