V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Rumunská vláda podniká konkrétne kroky na posilnenie svojej vojenskej flotily. Najvyššia rada národnej obrany v piatok schválila plán na doplnenie vojenského námorníctva o nové ľahké korvety, ktoré budú schopné rýchlo a efektívne reagovať na rôzne operácie v Čiernom mori a na východnom krídle NATO. Je to súčasťou širšej stratégie Rumunska zvýšiť svoju vojenskú pripravenosť a ochranu národných záujmov v regióne.

Rumunsko už v minulosti plánovalo modernizáciu svojich námorných síl prostredníctvom dohody s francúzskou spoločnosťou Naval Group. Tá mala za 1,2 miliardy eur dodať štyri moderné korvety triedy Gowind a zároveň vykonať renováciu dvoch existujúcich fregát.

Projekt však narazil na právne problémy a neskôr aj na finančné nezhody medzi Naval Group a jej priemyselným partnerom. Výsledkom bolo, že Rumunsko dohodu v roku 2023 zrušilo, čím sa ocitlo v situácii, keď potrebovalo hľadať alternatívne riešenia na posilnenie svojej flotily.

Nové korvety pre rýchle zásahy

Podľa vyhlásenia rumunskej rady národnej obrany bola nová vojnová loď – ľahká korveta vybraná tak, aby dokázala flexibilne operovať v rôznych podmienkach a mohla byť nasadená v čo najkratšom čase. O realizáciu nákupu sa teraz postará ministerstvo obrany, ktoré bude zodpovedné za výber vhodného dodávateľa a zabezpečenie financovania projektu.

Rumunské vojenské námorníctvo dlhodobo zaostáva za ostatnými zložkami ozbrojených síl. Kým pozemné a vzdušné sily v posledných rokoch prešli rozsiahlymi modernizáciami, námorníctvo zostalo relatívne zastarané a vyžaduje si rýchle investície do novej techniky.

Gowind Naval Group.
Naval Group

Zvýšenie výdavkov na obranu

Súčasná bezpečnostná situácia v regióne Čierneho mora, najmä v súvislosti s ruskou agresiou na Ukrajine, núti Rumunsko zvyšovať investície do obrany. V roku 2024 plánuje Bukurešť zvýšiť výdavky na obranu na 2,5 % HDP, čo predstavuje nárast oproti minuloročným 2,2 % HDP.

Tento trend by mal podľa dočasného prezidenta Ilieho Bolojana pokračovať aj v nasledujúcich rokoch, pričom cieľom je dosiahnuť úroveň 3 % HDP v priebehu jedného až dvoch rokov. Tento krok by mal zabezpečiť, že Rumunsko bude plne pripravené na obranu svojho územia a bude schopné efektívne spolupracovať s NATO na východnom krídle aliancie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP