V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Nový výskum poukazuje na to, že mikroplasty môžu byť v čistených odpadových vodách bezpečným útočiskom pre nebezpečné patogény. Na ich povrchu sa vytvára mikrobiálny film, tzv. plastisféra. Tá bráni patogénom, ako sú napríklad baktérie Listeria monocytogenes či E. coli, alebo vírusom ako norovírus či adenovírus, v úplnom zničení počas čistiaceho procesu.

Vedci dokonca dokázali kultivovať baktérie Klebsiella pneumoniae a Acinetobacter spp. Sú známe svojimi schopnosťami vyvolať závažné infekcie, a to dokonca aj vo vzorkách čistených vôd. Tento objav varuje pred potenciálnymi zdravotnými rizikami, ktoré vyčistená voda môže predstavovať. V neposlednom rade upozorňuje aj na nutnosť ďalšieho výskumu.

Šimpanzy podávajú lepšie výkony pred publikom

Vedci z Kjótskej univerzity uskutočnili fascinujúci výskum, v ktorom skúmali, ako prítomnosť obecenstva ovplyvňuje výkon šimpanzov pri riešení úloh na dotykových obrazovkách. Výsledky ukázali, že šimpanzy podávali lepšie výkony pri náročnejších úlohách, keď ich pozorovalo viac ľudí. Naopak, pri jednoduchších úlohách im prítomnosť väčšieho počtu divákov viedla k horším výsledkom. Tento jav, známy ako efekt publika,  je už dávno pozorovaný u ľudí. V prípade šimpanzov tento výskum poskytuje nový pohľad na to, ako môže verejný dohľad ovplyvniť výkon.

Tento efekt môže byť pre šimpanzov odlišný v závislosti od typu úlohy. Výskum tak naznačuje, že nie všetky úlohy sú rovnaké, pokiaľ ide o vplyv spoločnosti, a to nielen u ľudí. Zistilo sa, že väčší počet divákov môže vyvolať u šimpanzov vyššiu úroveň stresu pri jednoduchších úlohách, čo môže mať za následok zhoršenie výkonu.

laboratorium, veda, skúmavka
Pixabay

Objavený najväčší koral na svete

V oblasti Three Sisters neďaleko Šalamúnových ostrovov bol objavený gigantický koral, ktorý svojou veľkosťou prekonal všetky doterajšie rekordy. S rozmermi 34 metrov na šírku a 32 metrov na dĺžku ide o trojnásobne väčší koral než predchádzajúci rekordér Big Momma. Tento koral, starý približne 300 rokov, je tvorený takmer miliardou polypov. Vedci veria, že takýto objav prináša aspoň nádej v čase, keď sú koralové útesy ohrozené stúpajúcimi teplotami a kyslosťou oceánov.

Tieto tri výnimočné objavy ukazujú, že svet vedy nás neustále prekvapuje a odhaľuje tajomstvá nášho sveta. Od skrytých rizík mikroplastov cez správanie zvierat až po objavy v hlbinách oceánov nám pripomínajú, aké krehké a fascinujúce sú procesy, ktoré udržiavajú život na Zemi.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú