Technológia 5G je už niekoľko rokov súčasťou našich životov, no jej rozšírenie stále čelí výzvam. Hlavným problémom sú takzvané „mŕtve zóny“ – oblasti bez pokrytia signálom, najmä v husto obývaných mestách. Japonská spoločnosť však prináša inovatívne riešenie, ktoré by mohlo zásadne zmeniť spôsob šírenia 5G signálu. Ide o priehľadné antény integrované do okien budov, píše portál BGR.

Na rozdiel od 4G sietí, ktoré majú väčší dosah, 5G si vyžaduje hustejšiu sieť základňových staníc. Základňové stanice pre 5G signál nedosahujú tak ďaleko ako 4G, čo núti operátorov inštalovať ich vo väčšom počte. Okrem finančných nákladov je problémom aj nájdenie vhodných miest pre tieto zariadenia, ktoré navyše často narúšajú estetiku mestských prostredí.

Riešenie, ktoré by mohlo eliminovať vyššie spomenuté problémy, prichádza z Japonska. Spoločnosť JTower v spolupráci s výrobcom skla AGC a mobilným operátorom NTT Docomo vyvinula technológiu priehľadných 5G antén, ktoré sú umiestnené medzi vrstvami skla v oknách budov. Tieto „neviditeľné“ antény pomáhajú šíriť 5G signál bez potreby tradičných základňových staníc, čím sa znižuje vizuálny vplyv na mestskú architektúru.

Prvýkrát bola táto technológia nasadená v tokijskom okrese Shinjuku, jednej z najfrekventovanejších oblastí mesta. Podľa IEEE Spectrum ide o prvé použitie priehľadnej základňovej stanice na svete. Priehľadné antény sú vyrobené z transparentného vodivého materiálu, ktorý je chránený medzi dvoma tabuľami skla. Vďaka tomu sú antény odolnejšie voči poveternostným podmienkam a menej náchylné na poškodenie.

Hoci priehľadné antény sú zatiaľ v raných fázach vývoja, ich potenciál je obrovský. AGC plánuje použiť túto technológiu nielen v budovách, ale aj v automobiloch, čím by sa zlepšila konektivita na cestách. Zatiaľ však nie je známe, aké budú náklady na masové nasadenie tejto technológie a ako rýchlo sa rozšíri do ďalších regiónov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú