Nemecké regulačné úrady v pondelok schválili stavebné povolenia pre prvý úsek plynovodu k novému terminálu na dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG) na nemeckom ostrove Rujana v Baltskom mori. TASR o tom informuje na základe správy DPA.

Terminál na Rujane je jedným z niekoľkých zariadení na dovoz LNG, ktoré sa stavajú v Nemecku. Majú nahradiť dovoz zemného plynu z Ruska, kedysi dôležitý zdroj energie, ktorý sa zastavil po uvalení sankcií proti Moskve za inváziu na Ukrajinu vo februári 2022.

Návrh postaviť LNG terminál na Rujane, obľúbenej dovolenkovej destinácii na pobreží Baltského mora, ktorá sa nachádza v blízkosti niekoľkých citlivých prírodných rezervácií, vyvolal spory.

Nemecká vláda podporila projekt ako dôležitý na zabezpečenie dodávok energie. Kritici však tvrdia, že iné terminály na dovoz LNG už poskytujú dostatočnú kapacitu na zásobovanie krajiny.

Povolenie na výstavbu časti plynovodu sa považuje za dôležitý krok vpred pre celý projekt. Vzťahuje sa zhruba na 50-kilometrový úsek potrubia, ktorý povedie z Lubminu na nemeckej pevnine na juhovýchodné pobrežie ostrova.

Druhý plánovaný úsek by mal prechádzať cez ostrov, aby sa napojil na terminál na severovýchodnom okraji ostrova. Spoločnosti zapojené do projektu už požiadali o povolenie aj na výstavbu tohto úseku. Miestne ministerstvo životného prostredia stále čaká na povolenia pre samotný dovozný terminál.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú