V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Odvetvie jadrovej energetiky v Spojených štátoch, Spojenom kráľovstve a Európskej únii sa ocitá pred vážnym problémom – rizikom nedostatku uránu pre svoje jadrové reaktory. Príčinou je rastúci celosvetový dopyt po tomto strategickom kove, uvádza denník Financial Times (FT) na základe informácií agentúry TASS.

Podľa Financial Times je príčinou narastajúci globálny dopyt po jadrovej energii, ktorý poháňa zvyšujúca sa spotreba elektriny. Tú spôsobujú najmä plány na budovanie výpočtových centier určených pre vývoj umelej inteligencie a spracovanie veľkých dátových súborov, ako aj prechod krajín od fosílnych palív k čistejším zdrojom energie.

Kazachstan uprednostňuje Rusko a Čínu

Svetová jadrová asociácia (World Nuclear Association, WNA) so sídlom v Londýne predpovedá, že globálny dopyt po uráne sa do roku 2040 zdvojnásobí. Zároveň rozvinuté krajiny, vrátane USA a Spojeného kráľovstva, oznámili ambiciózne plány – do roku 2050 plánujú strojnásobiť svoju jadrovú kapacitu.

Kľúčovým problémom pre západné krajiny je meniaca sa geopolitická situácia v oblasti dodávok uránu. Najväčší svetový producent uránu, Kazachstan, totiž zvyšuje dodávky tohto kľúčového surového materiálu do Ruska a Číny, čím výrazne znižuje podiel, ktorý smeruje do krajín EÚ a USA.

Francúzsky jadrový gigant Orano, ktorý má významné aktivity v Kazachstane, čelí problémom pri zvyšovaní produkcie. Jeho doteraz využívané ložiská sa vyčerpávajú a produkcia z nových baní smeruje prioritne do Ruska a Číny.

TASR - Lukáš Grinaj

Obavy z nedostatku a rastu cien

Analytici z finančnej skupiny Berenberg varujú, že súčasná situácia na trhu s uránom môže mať vážne dôsledky pre dodávky uránu energetickým spoločnostiam v Európskej únii a Spojených štátoch. Dopyt výrazne prevyšuje ponuku, čo môže spôsobiť rast cien a zhoršiť dostupnosť uránu.

Podľa odborníkov bude v najbližšom období mimoriadne náročné nájsť nové zdroje, ktoré by pokryli narastajúci dopyt západných krajín. Vzhľadom na to, že jadrová energetika je kľúčovou súčasťou stratégie dekarbonizácie v EÚ a USA, stáva sa otázka zabezpečenia stabilných dodávok uránu čoraz naliehavejšou.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP