V článku boli použité materiály TASR.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) začal spoluprácu na vývoji raketového motora na jadrový pohon s Agentúrou pre výskum pokročilých obranných projektov (DARPA). TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

Dostane nás na Mars

Riaditeľ NASA Bill Nelson v utorok uviedol, že cieľom partnerstva je vyvinúť a predviesť pokročilú technológiu jadrového tepelného pohonu už v roku 2027″.

„Pomocou tejto novej technológie by astronauti mohli cestovať do hlbokého vesmíru a späť rýchlejšie ako kedykoľvek predtým, čo je významný potenciál pripraviť sa na misie s ľudskou posádkou na Mars,“ vyhlásil Nelson.

NASA tvrdí, že jadrový pohon rakiet môže byť trikrát alebo viackrát účinnejší ako konvenčný chemický pohon. Tým by sa skrátil čas prepravy, čo je pre prípadnú misiu na Mars nevyhnutné.

Ako vysvetľuje NASA, program bude celkovo viesť samotná DARPA a to vrátane celkového skladania a integrácie samotného motora.

NASA/DARPA

V jadrovom tepelnom motore sa na generovanie extrémne vysokých teplôt používa štiepny reaktor. Jeho teplo sa odovzdáva kvapalnému palivu, ktoré sa následne mení na plyn a expanduje cez dýzu, čím motoru poskytuje ťah.

„DARPA a NASA majú za sebou už dlhú históriu plodnej spolupráce,“ povedala riaditeľka DARPA Stefanie Tompkinsová. Spomenula superťažkú nosnú raketu Saturn V, ktorá v roku 1969 úspešne dopravila prvých astronautov na Mesiac.

„Program jadrových tepelných rakiet bude nevyhnutný na efektívnejšiu a rýchlejšiu dopravu materiálu na Mesiac a prípadne aj ľudí na Mars,“ zdôraznila Tompkinsová. NASA len nedávno schválila hneď niekoľko projektov, ktoré majú, okrem iného, prísť aj s efektívnymi jadrovými motormi pre budúce vesmírne misie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú