V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Vo francúzskej obci Creuzier-le-Neuf, v oblasti známej svojou keltskou minulosťou, urobili archeológovia pozoruhodný objav. Na mieste nekropoly z obdobia železnej doby odhalili dva meče, ktoré odborníci označili za výnimočné a mimoriadne zriedkavé nálezy v rámci celej Európy.

Podľa francúzskeho Národného inštitútu preventívneho archeologického výskumu (INRAP) a portálu Live Science ide o nálezy, ktoré môžu výrazne prispieť k poznaniu keltskej kultúry, symboliky a remeselného umenia.

Vplyv troch kmeňov na jedno pohrebisko

Objavené artefakty pochádzajú z lokality, ktorá bola v mladšej železnej dobe (450 až 52 pred n. l.) významným stretom troch mocných keltských kmeňov – Haeduov, Arvernov a Biturgiov. Hoci dnešná obec má len okolo 1500 obyvateľov, v minulosti bola miestom s dôležitým kultúrnym a politickým významom.

Tím výskumníkov z INRAP preskúmal zhruba 650 štvorcových metrov rozsiahleho pohrebiska a objavil viac než 100 hrobov. Vzhľadom na vysokú kyslosť pôdy sa však nezachovali žiadne kostrové pozostatky, čo znemožnilo DNA analýzy. Výnimkou bol jeden žiarový hrob, z ktorého pochádzala pohrebná váza s razenými a maľovanými ornamentmi. Takmer polovica hrobov obsahovala rôzne kovové ozdoby, najmä medené náramky, ako aj 18 brošní rôzneho stupňa poškodenia.

Playground Games

Medzi nimi zaujala brošňa s lešteným drahokamom zasadeným do disku zo zdobeného a pozláteného striebra, ktorá pochádza z konca štvrtého alebo začiatku tretieho storočia pred naším letopočtom. Ďalšiu brošňu zdobili tzv. ocelli – ornamenty pripomínajúce oči, ktoré boli podľa archeológa Vincenta Georgesa medzi keltskými remeselníkmi veľmi obľúbené.

Dva meče s rozdielnym účelom a bohatou symbolikou

Najvzácnejšie objavené predmety predstavujú dva keltské meče vo veľmi dobre zachovaných pošvách. Rukoväte sú síce poškodené koróziou, no dekoratívne prvky zostali zreteľné. Jeden z mečov bol uložený v ornamentálne zdobenej medenej pošve určenej na nosenie na opasku. Druhý meč, kratší, zaujme drahokamami a rytinami svastík.

Georges upozorňuje, že hoci sa svastika dnes spája s nacistickým režimom, v staroveku to bol rozšírený symbol v Stredomorí a koncom piateho storočia pred n. l. ho prebrali aj Kelti. Ich konkrétny význam však zostáva neznámy. Pomocou röntgenovej analýzy odhalili vedci na kratšom meči ďalšie symboly – slnečný kruh a kosák mesiaca oddelené čiarou.

Tieto prvky sú podľa Georgesa dôkazom hlboko zakoreneného kozmologického symbolizmu, ktorý bol medzi Keltmi bežný a spájaný s posvätnosťou zbrane. Podobné znaky sa vyskytli aj na iných mečoch keltského či etruského pôvodu, čo naznačuje kultúrne prepojenie naprieč regiónmi Európy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP