Prvá akcia v slovenskom pavilóne na výstave Expo Dubaj 2020 bude v pondelok 4. októbra. Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol minister hospodárstva Richard Sulík. Na otváracom ceremoniále by sa mal okrem neho zúčastniť aj minister životného prostredia Ján Budaj. Meškanie projektu odhadol Sulík na približne päť dní.

„Za slovenskú stranu sme urobili všetko, čo bolo v našich silách. Všetky platby z našej stany odišli načas, ako mali, všetky podklady, výkresy, všetko sme splnili. Jednoducho arabská strana nedodržala termín, takéto sa stáva,“ povedal minister. Momentálne sa podľa neho na pavilóne robí deň a noc, vo štvrtok by mal byť pavilón hotový a čakať iba na dočistenie a inštaláciu elektroniky.

Meškanie prác v utorok oficiálne potvrdila generálna komisárka Expo Dubaj 2020 Miroslava Valovičová. Pavilón podľa nej otvoria v prvej polovici októbra, a to na základe odporúčania od organizátora Expo Dubaj, od ktorého si pavilón prenajímajú. Slovenský tím je podľa nej po obsahovej a odbornej stránke pripravený a od dubajskej strany má Slovensko prísľub, že už nepríde k ďalším zdržaniam.

Vláda odobrila pokračovanie príprav oficiálnej účasti Slovenska na Svetovej výstave Expo Dubaj začiatkom októbra minulého roka. Súhlasila aj s financovaním oficiálnej účasti našej krajiny na tejto výstave v sume takmer 6,5 mil. eur. Slovensko sa bude na Expo Dubaj prezentovať v rámci tématickej zóny „Mobilita“. Zameria sa na tri hlavné témy – vodíkové technológie, letecký priemysel a vesmírny sektor.

Výstava sa pôvodne mala konať od 20. októbra 2020 do 10. apríla 2021. V dôsledku pandémie COVID-19 prijali organizátori rozhodnutie o ročnom odklade a Expo Dubaj sa bude oficiálne konať v novom termíne od 1. októbra 2021 do 31. marca 2022. Expo Dubaj bude tzv. „veľké Expo“, ktoré trvá šesť mesiacov a koná sa iba raz za päť rokov. Účasť na ňom potvrdilo 193 krajín a organizátori očakávajú 25 miliónov návštev.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP