Slovensko sa môže popýšiť novým Národným superpočítačovým centrom – National SuperComputing Centre (NSCC). Centrum bude zastrešovať HPC (High Performance Computing) aktivity vrátane posilňovania HPC kompetencií v spolupráci s Národným kompetenčným centrom pre HPC, rozvoja HPC infraštruktúry, podpory projektov a investícií v oblasti HPC. Informovala o tom Monika Tináková, vedúca Referátu pre komunikáciu a médiá SAV a hovorkyňa Slovenskej akadémie vied.

NSCC vzniklo ako konzorcium Centra spoločných činností Slovenskej akadémie vied, Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a združenia I4DI, ktorého členmi sú spoločnosť Tachyum, Towercom a PosAm. Predsedom správnej rady sa stal Lukáš Demovič, riaditeľ Centra spoločných činností SAV, podpredsedom správnej rady je Radoslav Repa, generálny riaditeľ sekcie digitálnej agendy rezortu informatizácie.

Víziou projektu Národného superpočítačového centra ako združenia štátnych inštitúcií a súkromného sektora je okrem iného vybudovať na Slovensku nový superpočítač, ktorý by bol na konkurenčnej výkonnostnej úrovni v rámci európskeho priestoru. Nový superpočítač by umožnil rozsiahlejšie a efektívnejšie využívanie HPC technológií, ako aj utilizáciu nástrojov vysokovýkonnej dátovej analytiky, umelej inteligencie a strojového učenia slovenským užívateľom.

“Cieleným rozvojom HPC infraštruktúry a jej sprístupnením, zvyšovaním kompetencií, poskytovaním služieb a v neposlednom rade podporou národných projektov činnosť NSCC bezpochyby prispeje k zlepšeniu konkurencieschopnosti Slovenska nielen v oblasti inovácií,” povedal predseda správnej rady NSCC Lukáš Demovič.

NSCC sa bude aktívne zapájať do európskych projektov a medzinárodných grantových výziev. Očakáva sa, že v budúcnosti bude zastupovať Slovensko v európskych projektoch ako je PRACE (Partnership for Advanced Computing in Europe) či EuroHPC (European High-Performance Computing Joint Undertaking).

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom