Počas letných večerov budú v činnosti tri každoročne aktívne meteorické roje. Koncom júla budú mať maximum svojej aktivity meteorický roj Delta Aquaridy a Alfa Kaprikornidy.

Delta Aquaridy sú jedným z deviatich hlavných meteorických rojov. Materské teleso roja nie je známe. „ V maxime aktivity môžeme uvidieť 15 meteorov za hodinu. V roku 2020 bude pozorovanie čiastočne rušiť Mesiac,“ povedal Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV. Meteorický roj Delta Aquaridy môžeme na oblohe pozorovať od 12. júla do 28. augusta.

Od začiatku júla až do 15. augusta bude pozorovateľný aj meteorický roj Alfa Kaprikornidy. „Maximum aktivity roja vychádza na 30. júla, v tom čase môžeme uvidieť 10 meteorov za hodinu,“ uviedol astronóm. V druhej polovici leta zaplnia nočnú oblohu ešte Perzeidy. Pozorovať ich môžeme od 15. júla do 23. septembra, pričom maximum ich aktivity nastane 12. augusta.

„Počas štyroch dní okolo maxima aktivity stretne Zem 62 percent všetkých Perzeíd. Podmienky na pozorovanie v blízkosti maxima sú v roku 2020 priaznivé v prvej polovici noci, pretože Mesiac bude deň po poslednej štvrti a vychádzať bude až po polnoci,“ dodal Svoreň.

Zdroj: SITA

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom