Na budúci rok bude možné na Slovensku pripojiť 95 megawattov nových zelených zdrojov. Ministerstvo hospodárstva SR určilo na budúci rok limity pre pripájanie obnoviteľných zdrojov energie (OZE), kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET) a lokálnych zdrojov. „Objem určeného inštalovaného výkonu pre budúci rok je podstatne vyšší ako predchádzajúce roky, a to spolu až 95 megawattov,“ zdôraznil štátny tajomník rezortu Karol Galek.

Najväčšia časť určeného inštalovaného výkonu, až 59 megawattov, je určená pre tzv. lokálne zdroje. Tie vyrábajú zelenú elektrinu najmä na pokrytie vlastnej spotreby. Nie sú zaťažené tarifou za prevádzkovanie systému, ale súčasne nemajú právo na doplatok. „Inštitút lokálneho zdroja z pohľadu rozvoja lokálnych obnoviteľných zdrojov energie považujeme za veľmi dôležitý,“ doplnil Galek.

Rezort hospodárstva je povinný každý rok do 30. júna zverejňovať maximálny objem inštalovaného výkonu, ktorý je možné pripojiť do sústavy pre lokálne zdroje, ale takisto nové zariadenia na výrobu elektriny z OZE a z KVET, ktoré majú nárok na podporu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP