V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Americká spoločnosť Intuitive Machines oznámila, že jej robotický modul Athena pristál na Mesiaci, no pod nesprávnym uhlom. Táto situácia môže ovplyvniť priebeh plánovaných vedeckých experimentov a výrobu energie pre ďalšiu prevádzku.

Modul Athena dosadol na mesačný povrch vo štvrtok o 18.32 h SEČ v oblasti južného pólu, konkrétne na vrchol Mons Mouton, približne 150 kilometrov od samotného pólu. Po pristátí však bolo okamžite zrejmé, že orientácia modulu nie je ideálna.

„Athena je na povrchu Mesiaca. Pracujeme na tom, aby sme zistili, aká je jej orientácia,” uviedol hovorca spoločnosti Josh Marshall krátko po pristátí.

Druhé pristátie so známymi problémami

Generálny riaditeľ Intuitive Machines Steve Altemus na následnej tlačovej konferencii priznal, že tím neverí, že modul dosadol do správneho postoja. Zdôraznil, že nesprávna orientácia môže výrazne obmedziť plánovanú misiu, najmä čo sa týka výroby energie a komunikácie so Zemou.

Tento vývoj udalostí mal okamžitý dopad aj na akcie spoločnosti Intuitive Machines, ktoré po oznámení klesli o 20 %.

Americký modul Athena od SpaceX.
TASR

Athena je už druhým modulom spoločnosti Intuitive Machines, ktorý pristál na Mesiaci. Predchádzajúci modul Odysseus pristál 22. februára 2024, no prevrátil sa a jeho solárne panely nedokázali generovať dostatok energie. Athena mala lepšie šance na stabilitu, no vzhľadom na výšku 4,8 metra a vysoko položené ťažisko opäť vyvoláva obavy o stabilitu a funkčnosť prístrojov.

Kľúčová misia v rámci programu NASA

Pristátie modulu Athena je súčasťou programu amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) s názvom Commercial Lunar Payload Services (CLPS). Tento program podporuje lacnú dopravu materiálov na povrch Mesiaca v rámci širšieho cieľa – pripraviť podmienky pre návrat astronautov na Mesiac v rámci programu Artemis a neskôr aj na Mars.

NASA v rámci tohto modelu neprevádzkuje misie priamo, ale prideľuje kontrakty súkromným firmám. Tie zabezpečujú vývoj, výrobu a dopravu modulov, pričom NASA dodáva len vedecké vybavenie. Hlavným cieľom misie bolo uskutočniť 12 vedeckých a technologických experimentov počas jedného lunárneho dňa (približne 14 pozemských dní).

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP