Nedávna štúdia zverejnená v odbornom časopise BMJ Global Health prináša znepokojivý pohľad na vplyv hlasného počúvania hudby na sluch mladých ľudí. Podľa výskumníkov sa medzi 670 miliónmi a 1,35 miliardami tínedžerov a mladých dospelých môže vyvinúť trvalá strata sluchu v dôsledku nesprávnych návykov pri počúvaní hudby.

Výskumníci analyzovali údaje z 33 štúdií, do ktorých sa zapojilo viac ako 19 000 účastníkov vo veku od 12 do 34 rokov. Sústredili sa na dva hlavné zdroje nadmerného hluku. Osobné hudobné zariadenia, ako sú slúchadlá a reproduktory, a tiež hlasné hudobné podujatia. O téme informoval portál BGR.

Nevedomé vystavovanie sa riziku

Štúdia ukázala, že približne 24 % mladých ľudí počúva svoje hudobné zariadenia na takej hlasitosti, ktorá môže byť pre ich sluch nebezpečná. Ďalších 48 % ľudí sa často vystavuje rizikovej úrovni hluku na koncertoch, v kluboch alebo kinách.

Tieto časté situácie spolu výrazne zvyšujú riziko tzv. hlukom vyvolanej straty sluchu (noise-induced hearing loss – NIHL). Dlhodobé počúvanie na vysokej hlasitosti môže tiež viesť k ďalším poruchám, ako je tinnitus, teda nepretržité pískanie alebo hučanie v ušiach.

Hudba, slúchadlá,dievča
Pixabay

S odhadovanými 2,8 miliardami ľudí vo veku 12 až 34 rokov po celom svete, vedci varujú, že viac ako miliarda mladých je vystavená riziku trvalého poškodenia sluchu. Výskum nadväzuje na podobnú správu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) z roku 2015, ktorá už vtedy upozorňovala na riziká pre sluch mladej generácie. Vývoj v oblasti hudobných technológií a obľuba hlasnej hudby riziko v posledných rokoch iba zvyšujú. Autori štúdie preto vyzývajú vlády, aby podporovali bezpečnejšie návyky pri počúvaní.

Jednoduché kroky na ochranu sluchu

Ochrana sluchu nie je zložitá. Zníženie hlasitosti pri počúvaní hudby a použitie ochrany sluchu na hlasných podujatiach môžu mať významný vplyv. Hudba dokáže zlepšiť náladu a dokonca pomáhať pri liečbe chorôb, ako je Alzheimerova choroba, avšak nadmerná hlasitosť môže viesť k problémom, ktoré nemožno zvrátiť. Ak sa nepristúpi k zmene návykov, odborníci varujú, že mladí ľudia môžu čeliť celosvetovej epidémii porúch sluchu.

Ďalším kľúčovým opatrením je použitie ochrany sluchu na miestach s hlasnou hudbou, ako sú koncerty, kluby alebo festivaly. Špeciálne štuple do uší sú navrhnuté tak, aby znižovali hladinu hluku bez toho, aby skreslili zvukovú kvalitu. Zmena počúvacích návykov preto môže byť rozhodujúcim krokom, ktorý ochráni sluch nielen v súčasnosti, ale aj pre budúce generácie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú