Minister financií Igor Matovič včera na tlačovej konferencii predstavil návrh novej daňovo-odvodovej reformy, ktorá má pomôcť rodinám s deťmi a zároveň zmeniť spôsob, akým sa doteraz odvádzali odvody a dane štátu. Vo svojom návrhu uviedol aj možnosť úplného zrušenia koncesionárskych poplatkov vo výške 4,64 € mesačne.

Túto možnosť Matovič načrtol v odpovedi na otázku o zrušení výnimiek nezdaniteľnej časti, paušálnych výdavkov a pod. vo svojej reforme. Podľa jeho vyjadrenia sa oslobodenie ľudí, ktorí dnes neplatia koncesionárske poplatky, rušiť nebude. Namiesto toho Matovič navrhuje úplne zrušenie koncesionárskych poplatkov.

Toto je moja odpoveď, som vám povedal príklad, je v tom materiáli napísané, že chceme zrušiť oslobodenie niektorých ľudí, ktorí dnes neplatia koncesionárske poplatky. Práve naopak, uvažujeme nad tým, že úplne zrušíme koncesionárske poplatky všetkým ľuďom,“ vyjadril sa minister financií.

Odmietavý postoj voči koncesionárskym poplatkom zachoval Matovič aj na jeseň minulého roka, kedy Pracovná skupina pre stabilizáciu RTVS navrhovala zvýšenie týchto poplatkov na úroveň 8,5 € mesačne.

Ekonomická riaditeľka RTVS v tom čase informovala, že kvôli oslobodeniu od platenia koncesionárskych poplatkov chýba v rozpočte zhruba 10 miliónov eur. Chýbajúce financie RTVS obdržala ako kompenzáciu od štátu. Zvyšovanie však nakoniec neprešlo, čo razantne odmietal aj Matovič vo svojom statuse na Facebooku.

Odkaz strašiakom – koncesionárske poplatky sa zvyšovať nebudú. Roky sme ich kritizovali ako neférovú rovnostársku daň, takže určite ich teraz nebudeme dvíhať len preto, lebo si to niekto praje. #HOWGH

Posted by Igor Matovic on Wednesday, September 23, 2020

Pokiaľ by tak boli koncesionárske poplatky zrušené úplne, RTVS by prišla o základný zdroj financovania. Zatiaľ ale nie je známe, ako by štát túto podporu kompenzoval. Všetky detaily novej daňovo-odvodovej reformy má Matovič predstaviť v najbližších týždňoch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom