Líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a budúci premiér Igor Matovič navrhuje, aby mobilní operátori posielali na dennej báze ľuďom, ktorí sa vrátili z rizikových krajín, SMS správy, aby ostali 14 dní v domácej karanténe. Povedal to na dnešnej tlačovej konferencii pred budovou Národnej rady SR (NR SR). Podľa jeho informácií totiž za posledné tri týždne navštívilo Taliansko, ktoré je jednou z najviac postihnutých krajín koronavírusom, približne 100-tisíc Slovákov.

K tejto situácii má dnes o 11:00 zasadať aj krízový štáb. Rozhodne sa na ňom aj o prípadnom uzatvorení všetkých škôl na Slovensku na dva týždne. Zvažovať sa tiež bude povinná karanténa na 14 dní pre všetkých ľudí, ktorí prícestujú na Slovensko zo zahraničia. Budúci premiér sa priamo nevyjadril, či je potrebné do domácej karantény automaticky dávať všetkých ľudí, ktorí sa vrátia zo zahraničia.

„Rokovali sme s mobilným operátorom Orange a dohodli sme sa na tomto postupe. Sú ochotní zasielať informačné SMS ľuďom, ktorí sa vrátili z rizikových krajín, aby ostali doma. Musíme trochu pritlačiť ľudí, aby sa správali zodpovedne,“ uviedol Matovič. Domáca karanténa podľa neho nie je o tom, aby tí, u ktorých nie je potvrdený koronavírus, boli celý čas zavretí doma, ale aby sa vyhýbali miestam s veľkým počtom ľudí. „Aj ked 99 % z týchto ľudí môžu byť zdraví, stále tam môže byť jedno percento, ktoré môže nakaziť ostatných,“ priblížil Matovič.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom