V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Po masívnom výpadku elektriny, ktorý postihol Španielsko, Portugalsko a časti južného Francúzska, sa problémom zaoberali aj poslanci Európskeho parlamentu na májovom plenárnom zasadnutí. Diskusia sa zamerala na príčiny výpadku a možnosti, ako v budúcnosti podobným situáciám predchádzať. Do diskusie sa zapojili aj slovenskí europoslanci Michal Wiezik a Monika Beňová, ktorí majú rozdielne názory na úlohu obnoviteľných zdrojov v energetike EÚ.

Michal Wiezik (Progresívne Slovensko, frakcia Renew Europe) zdôraznil, že vyšetrovanie príčin stále prebieha, no viacerí politici z pravice a krajnej pravice okamžite obvinili obnoviteľné zdroje energie z výpadku. Tí podľa neho hovorili o „klimatickom fanatizme“, ktorý mal údajne spôsobiť kolaps energetickej siete.

Problémom nie sú obnoviteľné zdroje

Podľa Wiezika sú však obnoviteľné zdroje nevyhnutnou a životaschopnou alternatívou, no ich efektívne fungovanie si vyžaduje modernú, diverzifikovanú a dostatočne kapacitnú infraštruktúru. Európska únia si túto potrebu uvedomuje už od 90. rokov, no siete zatiaľ nie sú pripravené na masové pripojenie obnoviteľných zdrojov. Výpadok na Ibérijskom polostrove tak podľa neho pravdepodobne súvisí s touto nepripravenosťou, nie so samotnou podstatou obnoviteľných zdrojov.

„Prevádzkovatelia prenosových sústav kontinentálnej Európy zostavujú panel expertov, ktorý vyšetrí daný incident,“ uviedol Wiezik a zároveň pripomenul, že k stabilizácii siete pomohli interkonektory s Francúzskom a Marokom. To podľa neho potvrdzuje, že kľúčom k energetickej bezpečnosti je prepojenosť a spoľahlivé partnerstvá. Zdôraznil aj význam hybridných systémov, ktoré kombinujú energiu z verejnej siete s vlastnou výrobou a dokážu autonómne fungovať aj počas výpadkov.

Pixabay

Stabilitu siete zabezpečujú najmä klasické zdroje

Opačný názor zaznel z úst Moniky Beňovej (Smer-SD), ktorá pôsobí ako nezaradená poslankyňa. Tá pripomenula, že výpadok elektriny mal výrazný dopad na každodenný život obyvateľov – došlo k pozastaveniu prevádzky vlakov, metra a kolapsu dopravného značenia. Beňová poukázala na to, že odborníci už dlhodobo upozorňujú na nestabilitu elektrických sietí, ktorá súvisí s unáhleným a nie vždy premysleným rozširovaním obnoviteľných zdrojov.

Podľa nej sú hlavnou slabinou týchto zdrojov ich premenlivosť a závislosť od vonkajších podmienok, čo spôsobuje riziko výpadkov. Stabilitu podľa nej dokážu zabezpečiť len tradičné zdroje, ako sú uhlie, plyn a jadro, ktoré sú však v Európe čoraz viac vytláčané ekologickými politikami. Uviedla, že Slovensko má výhodu v jadrových elektrárňach, ktoré patria k stabilným zdrojom energie, no zároveň vyzvala na obozretnejšie uplatňovanie cieľov Európskej zelenej dohody.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP