V článku boli použité materiály SITA.

Dlhých 117-tisíc rokov bolo ľudstvo v dôsledku extrémnych klimatických podmienok na pokraji vyhynutia. Informuje o tom britský web The Guardian s odvolaním sa na štúdiu Východočínskej pedagogickej univerzity, publikovanú vo vedeckom časopise Science.

Vedci zistili, že pred 930 až 813-tisíc rokmi došlo k výraznému poklesu ľudskej populácie. Počet ľudí so schopnosťou reprodukcie klesol zo 100-tisíc na 1 280.

Pomocou genomickej analýzy bolo možné analyzovať asi 3 154 moderných ľudí z 10 afrických a 40 neafrických populácií. Vedci stanovili približný dátum výskytu špecifických génov podľa počtu ich variácií. A frekvencia výskytu týchto génov naznačuje nárast alebo pokles populácie v tomto období.

Ľudskú evolúciu možno chápeme úplne zle

V Číne objavil tím vedcov lebku, ktorá sa nepodobá žiadnemu známemu ľudskému predkovi. Nepodobá sa totiž línii predkov, ktorá sa rozdelila a vytvorila neandertálcov, ani denisovanov (neformálne označenie vyhynutého taxónu z rodu človeka) alebo nás, čo naznačuje, že súčasná verzia ľudského rodokmeňa potrebuje úplne novú vetvu. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Ako ďalej upozorňuje Business Insider, predmetná 300 000-ročná lebka dieťaťa vo veku približne 12 či 13 rokov bola objavená v Hualongdongu vo východnej Číne ešte v roku 2019 spolu s kosťou nohy. Viac si o tomto kurióznom náleze môžeš prečítať v samostatnom článku.

Čísla získané z našej štúdie zodpovedajú počtu druhov, ktorým teraz hrozí vyhynutie,“ uviedol spoluautor štúdie Giorgio Manzi, profesor a antropológ z Univerzity Sapienza v talianskom Ríme.

Vedci sa domnievajú, že pokles počtu ľudí súvisí s extrémnym chladom, poklesom teploty morskej hladiny a dlhými suchami, ktoré v tom čase panovali v Afrike a Eurázii. Autori štúdie predpokladajú, že tieto podmienky mohli vyvolať vznik nového druhu – človeka heidelberského. Niektorí vedci ho považujú za spoločného predka moderných ľudí, neandertálcov a denisovanov.

Pixabay/Unsplash / Olga Guryanova, Freepik (Úprava redakcie)

Podľa Giorgia Manziho bolo ľudstvo skutočne v nebezpečenstve. Šance na evolúciu však zostávajú aj v extrémne ťažkých podmienkach. „Mali sme šťastie (že sme prežili, pozn.), ale… z evolučnej biológie vieme, že vznik nového druhu môže nastať v malých izolovaných populáciách,“ povedal profesor.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú