Rusko v utorok oznámilo, že posádka Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) objavila v ruskej časti stanice miesto úniku vzduchu. Informovala o tom tlačová agentúra AFP. Únik vzduchu lokalizovali v module Zvezda, uviedla na svojej webovej stránke tlačová agentúra Interfax s odvolaním sa na vyhlásenie Ruskej federálnej vesmírnej agentúry (Roskosmos).

Porucha podľa Roskosmosu nepredstavuje pre posádku nebezpečenstvo. Posádka, ktorú tvoria ruskí kozmonauti Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner a Američan Christopher Cassidy, hľadala miesto úniku vzduchu od augusta. Najskôr prekontrolovali americkú časť stanice.

Kozmonauti v súčasnosti hľadajú presné miesto, kadiaľ vzduch uniká. Situácia podľa Roskosmosu „nepredstavuje nebezpečenstvo pre život a zdravie posádky ISS“ a nie je pre stanicu prekážkou v pokračovaní letu s posádkou.

Mierny únik vzduchu je podľa riaditeľa Roskosmosu pre pilotované lety Sergeja Krikaľova na palube ISS bežný a súvisí so systémom na čistenie vzduchu. „Takéto úniky sa dajú predvídať,“ povedal. Súčasný únik je však podľa jeho slov „viac ako bežný“, a ak potrvá dlhšie, bude si vyžadovať dodávku ďalších zásob vzduchu na stanicu.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom