V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Vodná nádrž Liptovská Mara dosahuje momentálne iba 44 % svojej kapacity, pričom hladina klesla o 11 metrov pod maximálnu prevádzkovú úroveň. Informoval o tom hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák, ktorý zároveň vysvetlil, že ide o bežný sezónny jav spôsobený menším prítokom vody počas zimných mesiacov. Nádrž sa týmto spôsobom pripravuje na jarné topenie snehu a zvýšené zrážky.

Podľa údajov SVP je hladina vodnej nádrže k dnešnému ránu na úrovni 553,68 metra nad morom, čo predstavuje 44 % celkového objemu nádrže. Minimálna prevádzková hladina je pritom stanovená na 539,59 m n. m., zatiaľ čo maximálna dosahuje 564,89 m n. m..

Požiadavka na zníženie prietoku z Bešeňovej

Hovorca Bocák pripomenul, že hoci je aktuálna hladina výrazne nižšia, neprekračuje zákonné minimá. Zdôraznil, že nádrže majú viacročné cykly, počas ktorých sa hladina striedavo zvyšuje a znižuje podľa ročného obdobia a klimatických podmienok. Podobné alebo ešte nižšie hladiny na Liptovskej Mare boli zaznamenané v rokoch 1996, 2004 (vtedy bola hladina ešte o 3 metre nižšia ako dnes) a 2006.

Vzhľadom na aktuálnu situáciu SVP požiadal Okresný úrad o schválenie dočasného manipulačného poriadku do konca marca. Tento poriadok by umožnil znížiť minimálny zostatkový prietok z vodnej stavby Bešeňová z pôvodných 15 kubických metrov za sekundu na 10 kubických metrov za sekundu, čo predstavuje zníženie o tretinu.

Liptovská Mara.
Ľubica Stankovičká

Možné dopady sucha a potreba nových vodných stavieb

Bocák upozornil, že v prípade pokračujúceho sucha, aké Slovensko zažilo v minulých rokoch, môže dôjsť k obmedzeniu prístupu k vode na individuálne účely, rekreáciu alebo rybolov. Zároveň varoval, že Slovensko sa môže v budúcnosti stretnúť s vážnymi problémami so zásobovaním vodou, ak sa nezačne investovať do nových viacúčelových vodných stavieb.

„Ak sa chceme do budúcna vyhnúť problémom so zabezpečením vody obyvateľom, je potrebné stavať nové vrcholové, viacúčelové vodné stavby,“ uzavrel Bocák.

Liptovská Mara, jedna z najväčších vodných nádrží na Slovensku, plní dôležitú úlohu nielen pri regulácii prietokov, ale aj ako zdroj vody pre priemysel a obyvateľov, a zároveň je významným rekreačným strediskom. Aktuálne nízke hladiny sú preto pripomienkou, aké dôležité je udržateľné vodohospodárske plánovanie v čase klimatických zmien.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP