Ak sa chce záujemca o vodičské oprávnenie v Nemecku učiť jazdiť s elektromobilom, má veľmi obmedzenú voľbu. Len 5 % nemeckých autoškôl má podľa vlastných údajov k dispozícii elektromobil. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu záujmového združenia Moving.

Výrazné zlepšenie situácie je v nedohľadne, pred dvomi rokmi mali elektromobil len 3 % autoškôl. Väčšina z nich stále preferuje dieselové vozidlá. Viac než 70 % uviedlo, že pri kúpe nových áut investujú do sporných dieselov.  „Z hľadiska elektrického pohonu sa musíme zlepšiť,“ zareagoval predstaviteľ Spolkového združenia autoškôl Kurt Bartels. „Branža je však tejto téme viac než otvorená.“ Čoraz viac žiakov totiž tvoria prívrženci hnutia Fridays for Future (Piatky pre budúcnosť), ktorí dávajú tieto otázky a požiadavky.

Z prieskumu vyplýva, že záujem existuje, i keď len 5 % opýtaných žiakov označuje za svoje vysnené auto elektrické. Približne tretine respondentov je to jedno, kým viac než 30 % si chce kúpiť benzínové vozidlo. Napriek tomu si takmer 80 % vie predstaviť, že by počas výcviku šoférovali elektromobil.

 Problém spočíva v tom, že pokiaľ adept pri záverečnej skúške uspeje za volantom elektromobilu, nesmie potom šoférovať vozidlo s manuálnou prevodovkou. Keďže elektromobily majú automatickú prevodovku, nováčik by potreboval dodatočnú praktickú skúšku. Minister dopravy Andreas Scheuer chce toto pravidlo zmeniť, aby urýchlil šírenie vozidiel s alternatívnym pohonom.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom