Kvôli historickému suchu prevládajúcemu v Číne sa krajina rozhodla masovo implementovať metódu modifikácie počasia. Ako informuje SkyNews, do atmosfére vystreľuje jodid strieborný, ktorým vytvára mračná a núti tak vznik zrážkových oblakov.

Metódu je možné implementovať zo zeme pomocou rakiet, avšak Čína už pristúpila aj k o niečo flexibilnejšiemu riešeniu. Pomocou veľkých dronov Wing Loong-2H odpaľuje strely z jodidu strieborného, pričom každý z nich je vybavený až 20 takýmito zariadeniami.

Kvôli nedostatku zrážok prišla Čína o časť elektrickej energie, ktorú vyrába vodnými elektrárňami. To viedlo k výpadkom, ktoré sa dotkli aj veľkých priemyselných oblastí a akoby to nestačilo, extrémne sucho poškodilo aj obilniny, píše Insider.

Čína tak musí ešte intenzívnejšie zápasiť o medzinárodný export, čoho dôsledkom sú ešte vyššie ceny potravín. Nedostatok elektrickej energie mal už ovplyvniť približne 1 % HDP celej Číny.

Používanie jodidu strieborného na tvorbu zrážok je pomerne známa metóda, ktorej zdravotný a environmentálny vplyv však ostáva otázny. Problematikou sa totiž zaoberá len málo štúdií a jodid strieborný je, aspoň pre cicavcov, pomerne nebezpečný.

Nejedná sa navyše o trvalé riešenie a okrem náročnosti, zdravotného rizika a potenciálneho ohrozenia životného prostredia je vysoko nedostatočné. Extrémne sucho je nutné riešiť tam, odkiaľ pochádza a potlačiť klimatické zmeny čo najviac do úzadia. Masovému úhynu živočíšnych a rastlinných druhov, vrátane ľudí, sa v opačnom prípade nevyhneme.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP