Komisia pre spravodlivosť Snemovne reprezentantov amerického Kongresu si v rámci protimonopolného vyšetrovania vyžiadala od štyroch veľkých technologických koncernov interné dokumenty.

Koncerny Alphabet, Apple, Facebook a Amazon majú okrem iného predložiť emaily top manažérov, v ktorých sa riešia témy týkajúce sa hospodárskej súťaže. Komisia požaduje ďalej podklady ku všetkým úradným vyšetrovaniam proti týmto firmám nielen v USA, ale aj v zahraničí. Koncerny musia poskytnúť aj dokumenty, ktoré za posledných 10 rokov predkladali pri protimonopolnom preverovaní ich akvizičných plánov.

Vyšetrovanie sa tak môže sústrediť na Facebook. Akvizície fotografickej platformy Instagram v roku 2012 a diskusnej služby WhatsApp v roku 2014 sú stále terčom kritiky. Demokratická kandidátka na prezidentskú funkciu Elisabeth Warrenová dokonca žiada, aby Facebook obidve služby znova predal.

Komisia požaduje aj konkrétne čísla k jednotlivým produktom a službám. Spoločnosti sú pri predkladaní svojich výsledkov často zdržanlivé, a tak napríklad v prípade Facebooku sa nevie, koľko tržieb prichádza z Instagramu. U Apple sú síce známe tržby z predaja telefónov iPhone, nie však výsledky hospodárenia z jeho portálu pre aplikácie App Store.

Veľké technologické koncerny sa tento rok dostali do zameriavača pri viacerých protimonopolných vyšetrovaniach. Hlavnú úlohu hrá ministerstvo spravodlivosti, no proti Facebooku a Google začali vyšetrovania aj niektoré americké štáty.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom