Na Slovensku sa v roku 2019 predalo 165 nových osobných elektromobilov. Podiel tohto typu vozidiel na celkových registráciách osobných áut tak predstavoval iba 0,16 %. Ako ďalej vyplýva z údajov zverejnených Zväzom automobilového priemyslu (ZAP) SR, rok predtým pritom predaj atakoval 300 kusov a v roku 2017 mierne prekročil 200. V uplynulom roku tradične dominovali benzínové osobné vozidlá. Tých sa predalo takmer 71 tis., čo z celkového počtu predstavuje asi 70 %. Každý štvrtý predaný osobný automobil mal v roku 2019 naftový motor.

Trh s elektromobilmi by mali v tomto roku rozhýbať dotácie, ktoré štát na kúpu ekologických áut rozdával v minulom roku. Celá šesťmiliónová suma vyčlenená na podporu bola prostredníctvom on-line registrácie na stránke www.chcemelektromobil.sk rezervovaná v priebehu 3 minút a 41 sekúnd. Záujemcovia si rezervovali dotáciu na 786 ekologických vozidiel prostredníctvom 668 žiadostí.

Výrazne vyšší záujem bol práve o automobily s čisto elektrickým pohonom, ktoré si chce kúpiť takmer 90 % úspešných žiadateľov. Celkovo sa má podporiť kúpa 689 elektromobilov a 97 plug-in hybridov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP