Umelá inteligencia má pre ľudstvo množstvo pozitívnych prínosov v oblasti zdravotníctva či kritickej infraštruktúry. V rukách nesprávnych jednotlivcov či spoločností však môže byť použitá i na sledovanie obyvateľstva, vedenie kybernetických vojen či terorizmus. Povedal to v pondelok pre TASR John R. Allen, generál Zboru Námornej pechoty Spojených štátov (US Marine Corps) vo výslužbe a bývalý veliteľ Medzinárodných bezpečnostných a pomocných síl v Afganistane (ISAF).

„Zmeny v technológiách umožňujú krajinám sveta, či skupinám obyvateľstva, využívať tieto technológie na dosiahnutie strategickej výhody, alebo na páchanie terorizmu či trestnej činnosti,“ povedal Allen na konferencii Globsec Bratislava Forum 2023.

Technológie sú neutrálne a závažnými sa stávajú až spôsobom použitia, pripomenul. „Zlí hráči tieto pokročilé technológie používajú na sledovanie či utláčanie svojich spoločností, či iných spoločností, a v tomto prípade sa technológia stáva vskutku smrtiacou, používa sa ako zbraň. To môžeme pozorovať na Ukrajine, v spojitosti s Taiwanom. Všeobecne však Rusko a Čína, v menšej miere Irán a kriminálne siete, už nejaký čas v kybernetickej doméne operujú a vedú konflikt voči Západu“ povedal Allen.

„Konflikt v kybernetickej a informačnej oblasti sa niekedy presunie to fyzickej oblasti,“ dodal. Informačnú a kybernetickú vojnu títo hráči podľa jeho slov vedú denno-denne na celom svete a predstavujú hrozbu pre demokraciu, hospodárstvo i jednotlivých občanov.

Pripomenul, že Rusko už celé roky vedie informačnú vojnu na Ukrajine a takisto aj Čína voči Taiwanu, USA a ďalším demokraciám. Čínu označil za spoločnosť s najväčšou mierou dohľadu nad svojimi obyvateľmi.

Umelú inteligenciu považuje za jeden z pravdepodobne najväčších a najzávažnejších vynálezov ľudstva. Pripomenul, že má množstvo pozitívnych prínosov pri diagnostikovaní chorôb, výrobe liekov, spravovaní kritickej infraštruktúry, či vo vzdelávaní.

Nepriateľské sily ju však môžu podľa jeho slov použiť na sledovanie jednotlivcov a vysielanie rušivých informácií. Môžu spôsobovať narušenia v oblasti financií, pri prijímaní súdnych rozhodnutí na základe vyhodnocovanie údajov, či v iných oblastiach.

Európa vývoj týchto technológií podľa Allena veľmi pozorne sleduje a EÚ prijíma opatrenia na ochranu súkromia občanov. Týmto hrozbám sa venuje aj Severoatlantická aliancia.

„Niekoľko posledných summitov NATO naozaj kládlo dôraz na kybernetickú obranu a kapacitu NATO operovať v kybernetickom spektre,“ povedal. Dodal, že je to pre NATO relatívne nové, no tieto spôsobilosti sú v súčasnosti nevyhnutné.

„Nepriateľ sa bude zakaždým pokúšať zlepšovať svoje schopnosti, aby prenikol cez našu obranu a útočil na jednotlivcov v rámci našej spoločnosti prostredníctvom sociálnych médií, alebo útočil na našu kritickú infraštruktúru,“ povedal. Zdôraznil, že je potrebné vyvíjať nepretržité úsilie s cieľom posilňovať schopnosti čeliť týmto hrozbám.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú