Irán v utorok predstavil svoju prvú hypersonickú balistickú strelu vlastnej výroby. Uviedla to iránska štátna tlačová agentúra IRNA. Toto oznámenie s najväčšou pravdepodobnosťou zvýši obavy Západu z raketového arzenálu Teheránu, píše agentúra Reuters.

Niektorí západní vojenskí predstavitelia tvrdia, že Irán svoje schopnosti svojich rakiet nadhodnocuje. Pre svet to však nemusí znamenať nič dobrého a krajina rozprestierajúca sa na území bývalej Mezopotámie si upevňuje vzťahy s Ruskom.

Zbrojenie Iránu neprestáva

Iránske médiá zverejnili zábery novej rakety s názvom Fattáh na ceremoniáli, na ktorom sa zúčastnil iránsky prezident Ebráhím Raísí aj velitelia iránskych revolučných gárd.

Agentúra Reuters pripomína, že hypersonické strely dokážu letieť päťkrát rýchlejšie ako zvuk a po komplexnej trajektórii, preto je veľmi ťažké ich zachytiť. Vlani Irán oznámil, že zostrojil hypersonickú balistickú strelu, ktorá dokáže letieť v atmosfére i mimo nej.

strela Irán
DARPA.mil

Podľa iránskych médií dokáže strela Fattáh zaútočiť na „nepriateľské moderné protiraketové systémy Spojených štátov či sionistického režimu (Izraela) vrátane izraelského systému Železná kupola“. Agentúra IRNA uvádza, že Fattáh môže letieť rýchlosťou až 15.000 kilometrov za hodinu.

Napriek námietkam zo strany USA a Európy Teherán vyhlasuje, že v rozvíjaní svojho raketového programu bude pokračovať i naďalej.

Reuters zdôrazňuje, že obavy z iránskeho raketového programu stúpli po tom, čo sa bývalý americký prezident Donald Trump v roku 2018 rozhodol odstúpiť od iránskej jadrovej dohody. Nepriame rokovania medzi Teheránom a Washingtonom zamerané na obnovenie tejto dohody sú však od vlaňajšieho septembra prakticky na mŕtvom bode.

Otvorene podporujú Rusko

Pôvodné oznámenie o novej hypersonickej strele prišlo v novembri 2022 len niekoľko dní po tom, čo Irán oficiálne priznal, že Rusku dodal útočné drony. Uviedol však, že tak urobil ešte pred ruskou inváziou na Ukrajinu a po jej začiatku už Rusku drony neposielal.

Správy o tom, že Irán vyvinul hypersonickú strelu, tak zvyšuje „obavy“ z jadrového programu krajiny, uviedol vo štvrtok pre agentúru AFP generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi.

Agentúra AFP pripomína, že hypersonické strely dokážu na rozdiel od balistických lietať v nižších vrstvách atmosféry a rýchlejšie dosiahnuť cieľ. Lídrom v oblasti vývoja týchto striel je v súčasnosti Rusko, za ním nasledujú Čína a Spojené štáty. Hypersonické rakety sa tiež dajú ovládať, čo komplikuje ich zameranie. Skúšku hypersonickej strely vlani uskutočnila aj Severná Kórea.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú