Prístup na internet v Mjanmarsku bol v nedeľu čiastočne obnovený, informovala mimovládna organizácia monitorujúca bezpečnosť v kybernetickom priestore Netblocks.

Zablokovanie webových a sociálnych médií v celoštátnom meradle nedokázalo zabrániť hromadným protestom mjanmarskej verejnosti proti vojenskému prevratu, ktorým bola zbavená moci legálne zvolená politička Aun Schan Su Ťij, analyzuje agentúra AFP.

Čiastočné obnovenie prístupu na internet bolo v Mjanmarsku potvrdené od 14.00 h  miestneho času (08.30 h SEČ), upozornili pozorovatelia z Netblocksu na Twitteri. Zároveň však uviedli, že sociálne médiá sú stále zablokované.

Mjanmarská vojenská junta vo štvrtok zablokovala sociálnu sieť Facebook, v piatok aj ďalšie sociálne siete – Twitter a Instagram – a v sobotu celý internet. Blokáciu internetu zdôvodnila junta potrebou zamedziť šíreniu falošných správ a zaistiť stabilitu krajiny. Podľa svetových tlačových agentúr však išlo o pokus umlčať aktivistov vystupujúcich proti prevratu v Mjanmarsku.

K prevratu v Mjanmarsku došlo v pondelok tento týždeň, v deň, keď sa mala konať ustanovujúca schôdza nového parlamentu, ktorý vzišiel z novembrových volieb. Armáda puč zdôvodnila podozreniami z podvodov, ktoré podľa nej sprevádzali tieto voľby, v ktorých drvivo zvíťazila Národná liga za demokraciu vedená laureátkou Nobelovej ceny za mier Aun Schan Su Ťij.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom