V texte boli použité materiály TASR.

Čínske združenie pre kybernetickú bezpečnosť (CSAC) vyzvalo k prevereniu produktov spoločnosti Intel, ktoré sú predávané na čínskom trhu. Spoločnosť Intel je globálnym lídrom v oblasti výroby polovodičov. V Číne je však obviňovaná z možného ohrozovania národných záujmov. Podľa vyhlásenia združenia sú niektoré procesory tejto americkej spoločnosti vybavené bezpečnostnými chybami. Tie by mohli ohroziť súkromie čínskych občanov a potenciálne oslabiť národnú bezpečnosť.

Kritika zo strany Číny

Intel je už niekoľko desaťročí dominantným hráčom v oblasti výroby čipov, ktoré sa využívajú v rôznych technologických zariadeniach. Čína ako jeden z najväčších trhov pre produkty Intelu, má v tejto oblasti dlhoročné obchodné vzťahy so spoločnosťou. Avšak CSAC, organizácia s úzkymi väzbami na čínsku vládu, tvrdí, že produkty tejto americkej firmy obsahujú bezpečnostné nedostatky. Tieto chyby môžu podľa vyhlásenia spôsobiť únik citlivých údajov, ako sú napr. heslá alebo finančné informácie. Práve to predstavuje riziko pre čínskych občanov.

Vo svojom oficiálnom stanovisku združenie uvádza: „Intel zarobil v Číne veľké sumy, ale zároveň vykonal kroky, ktoré poškodili záujmy Číny a ohrozili jej bezpečnosť.“ Z tohto dôvodu CSAC navrhuje, aby produkty spoločnosti Intel predávané na čínskom trhu boli dôkladne preskúmané z pohľadu kybernetickej bezpečnosti. Tým chcú dosiahnuť ochranu čínskej národnej bezpečnosti a zabezpečenie ochrany práv spotrebiteľov.

Obmedzenia zo Západu a reakcie Číny

V oblasti technológií tento krok prichádza v období napätých vzťahov medzi USA a Čínou.  V posledných rokoch sa Spojené štáty, spolu so svojimi spojencami, rozhodli obmedziť vývoz pokročilých technológií do Číny. Medzi tieto obmedzenia patria predovšetkým polovodiče a stroje, ktoré sa používajú pri ich výrobe. Peking tieto kroky opakovane odsúdil a označil ich za formu nátlaku. Čínska vláda reaguje na tieto sankcie a obmedzenia prijímaním vlastných opatrení, ktoré majú ochrániť domáci trh a posilniť národnú bezpečnosť.

nový revolučný procesor Intel
Intel/YouTube/Intel Nwsroom (screenshot)

V tejto súvislosti už minulý rok čínske úrady spustili vyšetrovanie inej americkej spoločnosti. Jednalo sa o spoločnosť Micron Technology, ktorá sa zaoberá výrobou pamäťových čipov. Aj v tomto prípade bola dôvodom obavy, národná bezpečnosť. Podľa tohoto vieme, že Čína sa chce aktívne brániť proti technológiám, ktoré vníma ako potenciálnu hrozbu.

Výzvy do budúcnosti

Situácia okolo Intelu a ďalších amerických spoločností ukazuje na rastúce napätie medzi technologickými gigantmi zo Západu a čínskou vládou. Obe strany sa nachádzajú v strategickej pozícii, pričom USA a ich spojenci sa snažia obmedziť prístup Číny k pokročilým technológiám. Zatiaľ čo Čína sa sústreďuje na rozvoj vlastných technologických kapacít. Tieto kroky môžu viesť k ďalším obmedzeniam zo strany oboch strán a prehĺbiť existujúce rozdiely v globálnej technologickej politike.

Na druhej strane, Intel ako aj iné technologické firmy, čelia výzvam, ktoré súvisia s dodržiavaním predpisov a pravidiel v jednotlivých krajinách, kde pôsobia. V prípade Číny ide o dôležitý trh, ktorý môže ovplyvniť nielen finančné výsledky spoločnosti, ale dokonca aj jej dlhodobú stratégiu. Zatiaľ nie je jasné, aké kroky Intel podnikne, aby sa vyhol ďalšiemu vyostrovaniu situácie. Ale je zrejmé, že napätie v technologickom sektore medzi USA a Čínou bude pretrvávať aj naďalej.

Pre čínskych spotrebiteľov však zostáva otázka kybernetickej bezpečnosti veľmi citlivou témou. Bez ohľadu na výsledok preverovania produktov Intelu môžeme očakávať, že Peking bude i naďalej dôsledne monitorovať aktivity zahraničných technologických firiem. Konkrétne najmä tých, ktoré by mohli mať priamy vplyv na bezpečnosť krajiny.

Vzhľadom na aktuálny vývoj zostáva otázne, či dôjde k ďalšiemu sprísňovaniu pravidiel pre zahraničné firmy na čínskom trhu, alebo či sa nájdu nové cesty pre vzájomnú spoluprácu, ktorá by bola prospešná pre obe strany.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú