Fialová farba je už stáročia spájaná s kráľovským pôvodom, tvorivosťou či tajomstvom. No podľa vedy má aj inú, oveľa zvláštnejšiu charakteristiku – je to výplod našej mysle. Hoci sa na pohľad javí rovnako skutočne ako červená či modrá, fialová v skutočnosti neexistuje ako samostatná farba svetelného spektra. Je to optická ilúzia, ktorú vytvára náš mozog.

Ak sa pozorne pozriete na dúhu, uvidíte červenú, oranžovú, žltú, zelenú, modrú a fialovú (presnejšie – fialovú ako violet), ale nie klasickú „purple“. Prečo? Každá farba v dúhe zodpovedá určitej vlnovej dĺžke svetla. Violet, teda fialová na spektre, má svoju vlastnú vlnovú dĺžku a nachádza sa na kraji viditeľného spektra. No „purple“, ako ju vnímame – zmes červenej a modrej – takú vlnovú dĺžku nemá. Na tému poukázal portál BGR.

Fialová ako výplod medzi dvomi extrémami

Tu sa dostávame k zaujímavej časti. Keď naše oči zachytia svetlo z modrej aj červenej časti spektra naraz, mozog sa snaží tento signál zjednotiť. Keďže červená a modrá sú na opačných stranách spektra, medzi nimi nie je žiadna priama vlnová kontinuita. A tak náš mozog vytvorí niečo, čo v skutočnosti neexistuje – nový odtieň, ktorý poznáme ako fialovú. Tento jav sa označuje ako „nespektrálna farba“, teda taká, ktorá neexistuje v rámci elektromagnetického spektra, ale vzniká iba v našom mozgu ako kompromisný výsledok spracovania dvoch protichodných vstupov.

Tento fenomén nie je jediným príkladom, kedy nás náš vlastný mozog klame. Vedci dnes vedia, že napríklad úzkosť dokáže meniť štruktúru mozgu a že tieto zmeny sa dajú v určitých prípadoch aj zvrátiť. Neustále tiež odhaľujeme nové poznatky o tom, ako mozog ukladá a upravuje spomienky. Fialová je len ďalším dôkazom toho, že naše vnímanie reality je často výsledkom interpretácie, nie objektívneho zaznamenávania sveta okolo nás.

Pixabay

Fialová je reálna len v našich hlavách

Napriek tomu, že je fialová vizuálne prítomná vo všetkom – od módy po logá či umenie – zostáva v konečnom dôsledku ilúziou. Je to krásna, emocionálne silná farba, ktorá má spoločenský význam a evokuje skutočné pocity. Ale z pohľadu fyziky a biológie je fialová rovnako nereálna ako filmové postavy, do ktorých sa niekedy zamilujeme.

Takže nabudúce, keď uvidíte niečo fialové, môžete sa pousmiať nad tým, že pozeráte na niečo, čo v skutočnosti neexistuje. Je to len výtvor vášho mozgu – geniálny, elegantný a úplne vymyslený.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP