Americký koncern IBM a nemecká spoločnosť Fraunhofer Gesellschaft vytvoria partnerstvo s cieľom urýchlenia výskumu a vývoja kvantových počítačov.

IBM prvýkrát privezie svoj kvantový počítač Q System One do Nemecka. Účelom spolupráce je vytvoriť výskumné spoločenstvo, ktorého cieľom bude podporiť schopnosti, znalosti a vzdelávanie pri práci s touto technológiou. Miesto, kde sa bude Q System One nachádzať, zatiaľ nie je určené, partneri ho majú nájsť do roka 2020.

Kvantové počítače by mali aspoň teoreticky byť vzhľadom na zásadne odlišný spôsob fungovania mnohonásobne rýchlejšie a výkonnejšie než bežné počítače. V súčasnosti však ide skôr o výskumné projekty, komerčné využitie je ešte vzdialené. Vedci si od kvantových počítačov sľubujú prielom v mnohých vedeckých disciplínach, napríklad pri vývoji nových liekov a umelej inteligencie alebo pri optimalizácii dodávateľských reťazcov v oblasti logistiky.

„Toto partnerstvo je ukážkovou iniciatívou v oblasti kvantových počítačov a rozhodujúci krok vpred pre nemecké výskumné zariadenia a spoločnosti každej veľkosti,“ povedal Reimund Neugebauer, prezident Fraunhofer Gesellschaft. Inštaláciu počítača IBM v Európe označil za „nevídanú“. Pre Fraunhofer Gesellschaft sa tak otvárajú nové možnosti pri vývoji stratégií založených na výpočtovej technike.   Nemecká spolková vláda chce v nasledujúcich dvoch rokoch investovať do vývoja kvantových počítačov celkovo 650 miliónov eur.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom