Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Trhová hodnota amerického výrobcu čipov NVIDIA v piatok (1. 3.) prekonala hranicu 2 bilióny USD (1,85 bilióna eur). Stala sa tak treťou americkou spoločnosťou, ktorej sa to podarilo. TASR o tom informuje na základe správy DPA.

Rozhodujúcim faktorom bolo zvýšenie ceny akcií spoločnosti NVIDIA v piatok o 4 % na 822,79 USD. Predtým iba Apple a Microsoft dosiahli trhovú hodnotou viac ako 2 bilióny USD dolárov. Alphabet, materská spoločnosť vyhľadávača Google, v minulosti síce prelomila tiež túto hranicu, ale len nakrátko, počas obchodovania.

Nvidia súperí s AMD

Boje o umelú inteligenciu v povedomí verejnosti prebiehajú najmä v podobe veľkých jazykových modelov, chatbotov ako je ChatGPT alebo Copilot od Microsoftu, či v rôznych generatívnych systémoch. V skutočnosti však AI rozpútala aj vojnu na pozadí, ktorá prebieha medzi firmami, ako sú Nvidia, AMD či Intel. Tie začali súperiť o dominanciu na úplne novom trhu s grafickými kartami a procesormi, ktoré sú od tých klasických zásadne odlišné. Všetky detaily si prečítaš v samostatnom článku.

Microsoft má momentálne hodnotu viac ako 3 bilióny USD, zatiaľ čo Apple, ktorému sa vlani podarilo tiež prekonať hranicu 3 bilióny USD, nedávno opäť skĺzol pod ňu.

Silný dopyt po čipoch spoločnosti zo Silicon Valley, ktoré sa používajú vo výpočtovej technike s umelou inteligenciou, poháňa jej akcie, ktoré od začiatku roka vzrástli o viac ako 60 %.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú