Google sa zaviazal kúpiť 100 000 ton kreditov za odstránenie uhlíka od indického startupu Varaha. Ide o prvú dohodu Googlu s projektom v Indii a zároveň najväčšiu zmluvu, ktorá zahŕňa biochar, uhlíkovo pozitívny materiál prezývaný “čierne zlato” pre svoje priaznivé účinky na pôdu. Kredity budú dodané do roku 2030 z priemyselného biochar projektu startupu v štáte Gujarat, uviedli spoločnosti vo štvrtok.

Biochar, známy aj ako hortikulturné uhlie, sa vyrába dvoma spôsobmi. Artisánskym, kde farmári spaľujú rastlinné zvyšky v kužeľových nádobách, alebo priemyselným, pomocou veľkokapacitných reaktorov, ktoré denne spracujú 50–60 ton biomasy. Projekt startupu Varaha využije invazívny druh rastliny Prosopis Juliflora, ktorá narušuje miestnu biodiverzitu a zaberá plochy pre pasenie zvierat. O téme informoval portál TechCrunch.

„Naším cieľom je zničiť tento invazívny druh a zároveň obnoviť pôvodné trávnaté oblasti,“ vysvetlil Madhur Jain, spoluzakladateľ a CEO Varaha. Po spracovaní biomasy na biochar prostredníctvom pyrolýzy bude nezávislý audítor predkladať správu platforme Puro.Earth, ktorá zabezpečí certifikáciu uhlíkových kreditov.

Biochar ako hráč v boji proti emisám

Biochar je považovaný za dlhodobé riešenie na ukladanie uhlíka, pričom jeho účinnosť sa môže pohybovať medzi 1 000 až 2 500 rokmi v závislosti od spôsobu výroby a prostredia. Každý kredit za odstránenie uhlíka zodpovedá uloženiu jednej tony CO₂.

Varaha investoval do testovania rôznych parametrov reaktorov a vstupných surovín, aby dosiahol trvácnosť približne 1 600 rokov. Okrem výroby biocharu má startup aj digitálny systém monitorovania, reportovania a overovania, ktorý integruje diaľkové snímanie na sledovanie dostupnosti biomasy a aplikáciu biocharu na polia. Aplikácia umožňuje dokumentovať aktivity v reálnom čase, vrátane geotagovaných a časovo označených snímok.

Za minulý rok startup spracoval 40 000 ton biomasy a vyprodukoval 10 000 ton biocharu, pričom plánuje zvýšiť produkciu tak, aby do roku 2030 dosiahol 100 000 ton biocharu ročne.

„Sme schopní spracovávať 40 000 ton biomasy ročne už teraz, čo nám dáva istotu, že cieľ 100 000 ton biocharu do roku 2030 ľahko splníme,“ uviedol Jain. Každá tona biocharu generuje 2,5 kreditu za odstránenie uhlíka.

Vyhľadávač Google
Simon/Pixabay

Google vsádza na biochar

Táto dohoda predstavuje novú rekordnú transakciu v oblasti biocharu. Prekonala poslednú významnú dohodu medzi Senken a Exomad Green, ktorá zahŕňala 81 600 ton uhlíkových kreditov na roky 2025–2028. Napriek tomu ide len o zlomok uhlíkovej stopy Google, ktorý v roku 2023 vyprodukoval 14,3 milióna ton ekvivalentu CO₂.

Google sa však zaviazal dosiahnuť uhlíkovú neutralitu naprieč všetkými operáciami do roku 2030. „Biochar je sľubným riešením na odstránenie uhlíka, pretože je možné ho globálne rozšíriť s pozitívnym vplyvom na zdravie pôdy,“ uviedol Randy Spock, manažér uhlíkových programov Google.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP