V správe boli použité materiály TASR.

Spoločnosť Google podniká jeden z posledných pokusov, ako sa vyhnúť miliardovej pokute od Európskej únie (EÚ). V odvolacom konaní pred Súdnym dvorom EÚ (ESD), ktoré sa začalo v utorok, prevádzkovateľ rovnomerného internetového vyhľadávača argumentuje, že protimonopolné orgány Únie mu dostatočne nepreukázali údajné obchodné praktiky poškodzujúce hospodársku súťaž. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Zaplatil už vyše 8 miliárd

Rozhodnutie ESD sa očakáva do niekoľkých mesiacov. Komisárka EÚ pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová v roku 2017 nariadila Googlu zaplatiť 2,42 miliardy eur. Google sa proti rozhodnutiu odvolal, Všeobecný súd EÚ však jeho sťažnosť pred dvoma rokmi zamietol. Celkovo musel Google za konanie poškodzujúce hospodársku súťaž v Európe v uplynulom desaťročí zaplatiť 8,25 miliardy eur.

Právny zástupca spoločnosti Google Thomas Graf v aktuálnom konaní pred ESD argumentoval, že nerovné zaobchádzanie s konkurenciou nie je to isté ako obmedzovanie súťaže. „Spoločnosti si nekonkurujú tým, že zaobchádzajú so svojimi konkurentmi rovnako,“ poznamenal Graf. Právny zástupca Európskej komisie (EK) Fernando Castillo de la Torre tento argument odmietol.

Za porušovanie regulácií EÚ si vyslúžil mastnú pokutu aj TikTok. Za porušenie regulácií EÚ o ochrane osobných údajov a nesprávne zaobchádzanie s obsahom neplnoletých detí, udelili írske úrady pokutu vo výške až 345 miliónov eur. Írska komisia pre ochranu údajov, ktorá reguluje TikTok naprieč celou EÚ, podľa všetkého objavila viaceré porušenia GDPR.

Jedna pokuta za druhou

Google síce má právo používať svoje algoritmy tak, aby sa výsledky vyhľadávania, ktoré sú pre používateľov menej relevantné, umiestňoval na nižších miestach v zoznamoch výsledkov, avšak využíval svoje dominantné postavenie v oblasti vyhľadávania na internete tak, aby zvýraznil vlastné služby a ponuky v cenových porovnávaniach, konštatoval de la Torre.

Kým pokuty zo strany EÚ sú dobre odôvodnené, to isté nemožno povedať o Rusku. Tam už Google v poslednej dobe potrestali nejednou pokutou, ktoré síce nie sú tak vysoké, miesto toho však nezmyselné.

Google nedávno dostal pokutu vo výške troch miliónov rubľov (29 362 eur) za to, že na svojej platforme ponechala obsah, ktorý Moskva označuje za „falošný“. Išlo o informácie o „špeciálnej vojenskej operácii“, ako Rusko nazýva svoju inváziu na Ukrajine.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú