Finančná správa uviedla do prevádzky nový portál otvorených dát s názvom OpenData portál. Občania, novinári, či laická verejnosť tak nájdu prehľadne na jednom mieste všetky údaje, ktoré má finančná správa k dispozícii. Na projekte pracovala finančná správa od začiatku tohto roka a na vytvorenie portálovej časti vynaložila takmer 34-tisíc eur.

„Teší ma, že sa nám podarilo sprístupniť tento nový portál pre verejnosť. Opäť sme urobili ďalší krok smerom k transparentnej inštitúcii, ktorá sa rada podelí s verejnosťou o množstvo relevantných údajov,“ uviedol prezident finančnej správy Jiří Žežulka.

OpenData portál obsahuje 144 datasetov v štruktúrovanej forme, ktorá umožňuje ich hromadné strojové spracovanie. Dáta sú rozdelené do ôsmich tematických kategórií akými sú Výber daní a cla, Výkon správy daní, Výkon správy cla, Nedoplatky, Vymáhanie a exekúcie, Daňová kontrola, Poskytovanie informácií, Byť zdravý je výhra. Z prehľadných grafov sa ľudia budú môcť dozvedieť, ako sa darí finančnej správe vyberať dane a clo, získajú jednoduchý prehľad o nedoplatkoch, či exekúciách, ale aj o daňových kontrolách. Taktiež sa budú môcť dozvedieť, ako sa vyvíjal počet výhercov a účastníkov v očkovacej prémii.

Na domovskej stránke sa nachádzajú prehľadné odkazy na jednotlivé témy. „Naším zámerom bolo pripraviť jednoduchý a prehľadný web, na ktorom ľudia nájdu všetky dáta, ktoré má finančná správa. K dispozícii budú zadarmo,“ zhodnotil generálny riaditeľ sekcie informatiky na finančnej správe Lukáš Sojka. Údaje z portálu si používatelia vedia stiahnuť vo viacerých formátoch- PDF,CSV, XLS.

Finančná správa v najbližších mesiacoch plánuje zverejniť ďalšie datasety, cieľom je tiež dopĺňať historické dáta a rozvíjať API rozhranie portálu, ktoré bude poskytovať dáta z informačných zoznamov portálu finančnej správy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú