V tomto texte boli použité materiály SITA.

Slovensko opäť odkladá hlasovanie o 18. sankčnom balíku EÚ proti Rusku, ktorý je naviazaný na plán ukončiť dovoz ruského plynu do roku 2028. Premiér Robert Fico trvá na garanciách od Európskej komisie (EK), aby sa zmiernili dopady na Slovensko, vrátane možnej arbitráže s Gazpromom kvôli zmluve platnej do roku 2034. Hoci EK ponúkla šesť konkrétnych opatrení, Fico ich považuje za nedostatočné a kritizuje opozíciu za odmietavý postoj.

Európska komisia pod vedením Ursuly von der Leyenovej ponúkla Slovensku viacero záruk, ktoré majú zmierniť dopady plánovaného odstavenia ruského plynu od 1. januára 2028. V liste adresovanom Ficovi predsedníčka EK zdôraznila, že chápe špecifické výzvy Slovenska a je odhodlaná spolupracovať na ich riešení.

Medzi garancie patrí objasnenie mechanizmu „núdzovej brzdy“ pri extrémnych cenových skokoch alebo nedostatku plynu, zníženie cezhraničných poplatkov za prepravu plynu, podpora pri využívaní existujúcich zmlúv a pomoc pri súdnych sporoch s Gazpromom. EK sľubuje aj finančnú podporu z fondov EÚ na kompenzáciu dopadov na domácnosti a priemysel a urýchlenie schvaľovania štátnej pomoci na zníženie cien energií.

Napriek týmto prísľubom Fico 15. júla 2025 oznámil, že Slovensko požiada o odklad hlasovania o sankčnom balíku na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci. Dôvodom je nesúhlas domácej opozície, ktorá garancie označila za „nič“. Fico kritizoval opozičné strany, ako Progresívne Slovensko či SaS, za to, že ich postoj je podľa neho motivovaný snahou „hlúpo škodiť“ a podkopávať národné záujmy.

Zásoby plynu v Európe klesajú.
Pixabay (Úprava redakcie)

„Európska komisia by si mala urobiť poriadok so svojimi obľúbencami v opozícii,“ uviedol Fico, pričom naznačil, že ideálne by bolo získať výnimku, ktorá by umožnila Slovensku plniť kontrakt s Gazpromom až do roku 2034. EK však túto výnimku odmieta, pretože by odporovala zmyslu sankcií.

Slovensko čelí dileme: zmluva s Gazpromom za 16 až 20 miliárd eur prináša riziko žaloby, ak by sa dodávky predčasne ukončili, a ukončenie dovozu ruského plynu by mohlo zvýšiť ceny energií a tranzitné poplatky. Fico spája sankčný balík s iniciatívou RePowerEU, ktorá vyžaduje iba kvalifikovanú väčšinu, no sankcie potrebujú jednomyseľnosť, čo dáva Slovensku vyjednávaciu páku. Koaličná strana Hlas-SD víta posun v postoji EK, no považuje pôvodný návrh za nezlučiteľný so záujmami Slovenska.

Opozícia naopak obviňuje Fica z nečinnosti a poškodzovania reputácie Slovenska. Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka tvrdí, že Fico „nič nevyjednal, urobil hanbu a kapituloval“, zatiaľ čo SaS poukazuje na vysoké ceny plynu, ktoré už teraz patria k najvyšším v EÚ. KDH kritizuje, že Slovensko zaostáva v znižovaní závislosti od Ruska, a navrhuje zamerať sa na kompenzácie za prípadné arbitráže.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP