V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Na ostrove Negros v centrálnej časti Filipín došlo k erupcii sopky Kanlaon, čo si vyžiadalo rozsiahle evakuácie z postihnutých oblastí. Podľa filipínskych úradov muselo svoje domovy opustiť približne 87 000 ľudí. Táto situácia je súčasťou neustáleho rizika, ktoré sopka predstavuje pre miestne obyvateľstvo a infraštruktúru.

Evakuácie sa zamerali na mestá a dediny na západných a južných svahoch sopky, ktoré boli pokryté popolom. Najviac obyvateľov, približne 47 000, muselo opustiť mesto La Castellana. V postihnutých oblastiach úrady zatvorili školy, zaviedli zákaz nočného vychádzania a začali zriaďovať evakuačné centrá. Na pomoc evakuovaným sa zhromažďujú zásoby základných potrieb, vrátane masiek na ochranu pred škodlivými účinkami sopečného popola, potravín a hygienických potrieb. Hoci sa pri erupcii zatiaľ nezaznamenali obete na životoch, úrady zvýšili stupeň pohotovosti. Filipínsky inštitút vulkanológie a seizmológie varuje, že sú možné ďalšie silné výbuchy.

Dôsledky erupcie

Hlavný filipínsky vulkanológ Teresito Bacolcol uviedol, že sopečný popol z erupcie zasiahol rozsiahle oblasti, vrátane provincie Antique, ktorá sa nachádza viac ako 200 kilometrov západne od Kanlaonu. Popol spôsobil zníženú viditeľnosť a predstavuje vážne zdravotné riziko pre obyvateľov. Letecká doprava bola narušená. Bolo zrušených najmenej šesť vnútroštátnych letov a jeden let do Singapuru musel byť odklonený. Erupcia, ktorá trvala takmer štyri minúty, bola sprevádzaná pyroklastickým prúdom, teda  smrteľnou kombináciou prehriatych plynov, popola, skál a úlomkov, ktoré ničia všetko vo svojom dosahu.

Bacolcol opísal erupciu ako jednorazovú, ale veľkú udalosť, ktorá mala ničivé následky na blízke prostredie. Kanlaon, vysoký 2 465 metrov, je jednou z 24 aktívnych sopiek na Filipínach, ktoré sú súčasťou tzv. pacifického Ohnivého kruhu, oblasti s vysokou sopečnou a seizmickou aktivitou. Sopka sa prebudila už v septembri, keď museli evakuovať stovky obyvateľov kvôli tisícom ton škodlivých plynov, ktoré vyvrhla. Za posledných deväť rokov vybuchla Kanlaon až 15-krát. Najtragickejšia erupcia nastala v auguste 1996, keď si vyžiadala životy troch turistov.

Filipíny, sopka, výbuch
TASR

Pripravenosť na ďalšie riziká

Úrady naďalej monitorujú aktivitu sopky a varujú obyvateľov, aby sa zdržovali mimo nebezpečných oblastí. Prebúdzajúca sa Kanlaon pripomína obyvateľom Filipín nepredvídateľnosť a ničivú silu prírodných živlov, ktoré sú súčasťou ich krajiny.

Filipíny, ako krajina s vysokou koncentráciou aktívnych sopiek, čelí pravidelným hrozbám sopečnej činnosti. Súčasná situácia na ostrove Negros si vyžaduje okamžitú humanitárnu pomoc a dlhodobé plány na zlepšenie pripravenosti a odolnosti voči takýmto katastrofám.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP