V Slovinsku začal v stredu platiť nový sadzobník pokút za dopravné priestupky. Pokuty za prekročenie rýchlosti v obci alebo mimo nej úrady znížili až o polovicu. Informovala o tom agentúra STA.

Za prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti v obci o 10–20 km/h hrozí po novom pokuta 120 eur namiesto pôvodných 250 eur. Rýchla jazda na diaľnici bola doteraz pokutovaná sumou 80 eur pri prekročení limitu o 20–30 km/h. Po novom je to 60 eur.

Naopak, šoférom sa výrazne predraží používanie mobilného telefónu počas jazdy. Z doterajších 120 eur sa pokuta zvýšila až na 250 eur. Nový sadzobník pokút bol súčasťou novely zákona o cestnej premávke, ktorú slovinský parlament prijal 16. júla.

Štátny tajomník ministerstva dopravy Aleš Mihelič uviedol, že cieľom nových pravidiel je ochrana najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky. Mobil totiž odpútava pozornosť vodiča. V roku 2020 rozdala tamojšia polícia pokuty za používanie mobilu počas šoférovania až 36 771 osobám. Medziročne išlo o 17-percentný nárast.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP