Európska komisia (EK) bude vyšetrovať spoločnosti Apple, Alphabet a Meta pre podozrenie z porušenia pravidiel Európskej únie (EÚ) v oblasti služieb. Ide o prvé vyšetrovanie nedodržiavania pravidiel podľa zákona EÚ o digitálnych trhoch (DMA), ktorý nadobudol účinnosť začiatkom marca. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP a DPA.
Zákon o digitálnych trhoch reguluje správanie spoločností, ktoré Komisia považuje za tzv. „strážcov prístupu“ v digitálnej ekonomike. Do tejto kategórie patria spoločnosti, ktoré majú v digitálnom hospodárstve EÚ silné a pevné postavenie a pôsobia ako sprostredkovateľ medzi mnohými používateľmi a podnikmi.
Vyšetrovanie spoločností Alphabet, ktorá je vlastníkom internetového vyhľadávača Google, a výrobcu iPhonov Apple sa týka podozrenia z nedodržiavania ustanovenia DMA, podľa ktorého musia strážcovia prístupu bezplatne presmerovať zákazníkov na ponuky mimo svojich vlastných obchodov s aplikáciami. Predmetom skúmania je aj to, či Alphabet uprednostňuje svoje vlastné služby vo výsledkoch vyhľadávania Google a či Apple dodržiava viaceré pravidlá týkajúce sa operačného systému iOS pre jeho smartfóny a tablety.
Spoločnosť Meta, ktorá prevádzkuje sociálne siete Facebook, Messenger, Instagram a Threads, čelí vyšetrovaniu v súvislosti s jej politikou, v rámci ktorej žiada používateľov, aby si vybrali medzi spoplatneným prístupom k jej službám a súhlasom so spracovaním svojich osobných údajov v rámci jednotlivých platforiem.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú

Európa čelí novej hrozbe. Večný spojenec Ruska uvažuje nad tým, čo bolo doteraz nemysliteľné

Hrozí zadržanie vodičáku a pokuta 700 eur. Európsky štát výrazne obmedzí naftové autá

Nasadíš ju na pušku a stlačíš spúšť. Američania vyvinuli zabijackú zbraň proti dronom

Slováci si konečne môžu dovoliť elektromobil. Ceny v Európe padajú, EÚ zatlačila na automobilky

Seriálový fenomén sa vracia. Nový trailer odhalil temný koniec jednej z najväčších hororových záhad
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Saudská Arábia aktivovala núdzový plán: Ropu posiela cez púšť a obchádza tak zablokovaný Hormuz
PREMIUM„Škoda, že si to ľudia na Slovensku nevážia.“ Huslista Richard získal vzácny nástroj, ktorým nás reprezentuje v zahraničí (ROZHOVOR)

Svetoznámy cestovateľ prešiel 98 krajín. Za TOP destináciu označil mesto kúsok od Slovenska

Turecký prezident napísal list Ficovi: Erdogan sa cez Slovensko snaží „zachrániť“ oligarchu s väzbami na Putina

Panika na pumpách: Slováci tankujú naftu do obrovských kontajnerov, známa sieť zavádza limity
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Irán spustil pohromu z nebies: Každá druhá raketa nesie muníciu, ktorú zakázalo 100 štátov
- Slovenská hra spôsobila ošiaľ. Vývojári dosiahli za pár hodín to, čo plánovali celé týždne
- Američania niečo chystajú na Rusov. Prevážali „Putinov“ najmodernejší bojový systém
- Je to tu. Veľká služba spúšťa zásah, ktorý pocítia tisíce divákov
- 20 rokov patrí medzi najtvrdšie akčné filmy. Netflix oživuje legendu, brutálna novinka dorazí už čoskoro
-
- Američania niečo chystajú na Rusov. Prevážali „Putinov“ najmodernejší bojový systém
- Obľúbené stanice Slovákov sa zmenia. Čaká ich najväčšia premena za posledné roky
- Slovenská hra spôsobila ošiaľ. Vývojári dosiahli za pár hodín to, čo plánovali celé týždne
- Na fronte sa deje niečo nečakané. Ukrajina nasadila zabudnutú „zbraň“, ktorú mnohí odpísali
- Predátor od Netflixu uchvátil svet. Len jeden film 2026 dopadol lepšie
-
- Američania niečo chystajú na Rusov. Prevážali „Putinov“ najmodernejší bojový systém
- Americkí vedci vyliali do oceánu 65 000 litrov chémie. Tvrdia, že takto chcú zachrániť klímu
- Rusko má len 250 sekúnd na reakciu. Ukrajina ukázala novú balistickú raketu domácej výroby (VIDEO)
- Vojenskí experti v strehu. Čínska stíhačka J-35 dobehla USA unikátnou vlastnosťou
- Na ČSFD má 90 % a patrí k najlepším filmom súčasnosti. Slávu mu paradoxne priniesla zvláštna okolnosť
Nemci dostali palivový šok. Ceny benzínu a nafty letia nahor najrýchlejšie v celej EÚ
BMW v roku 2025 klesol čistý zisk, napriek tomu prekonalo prognózy analytikov
Podvodníci útočia na citlivé údaje Slovákov. Zneužívajú Všeobecnú zdravotnú poisťovňu
Krok vpred: Slovensko rozširuje spoluprácu s lídrami v oblasti umelej inteligencie
SPP si poistilo ruský plyn: Nová dohoda vraj zaručuje najvýhodnejšie ceny na trhu
Obnoviteľné zdroje energie hrajú prím. Nemci ukazujú cestu celému svetu
Na dronový útok reagujú tvrdo. Európska mocnosť posiela na Blízky východ stíhačky a torpédoborec
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Saudská Arábia aktivovala núdzový plán: Ropu posiela cez púšť a obchádza tak zablokovaný Hormuz
PREMIUM„Škoda, že si to ľudia na Slovensku nevážia.“ Huslista Richard získal vzácny nástroj, ktorým nás reprezentuje v zahraničí (ROZHOVOR)

Svetoznámy cestovateľ prešiel 98 krajín. Za TOP destináciu označil mesto kúsok od Slovenska

Turecký prezident napísal list Ficovi: Erdogan sa cez Slovensko snaží „zachrániť“ oligarchu s väzbami na Putina

