Európska vesmírna agentúra (ESA) schválila misiu Comet Interceptor (Kométová stíhačka), ktorú vyšle do vesmíru prakticky naslepo, informuje Interesting Engineering.

Ako vysvetľuje Nature, táto jedinečná sonda sa usadí na libračnom bode L2, ktorý je zároveň domovom Vesmírneho teleskopu Jamesa Webba a počká tam na svoju „korisť“ v podobe kométy. Jedná sa o prvú misiu ESA triedy F, ktoré sa vyznačujú rýchlym vývojom.

Na to je dobrý dôvod, keďže sa má dostať do vesmíru už v roku 2028 spolu s teleskopom Ariel poletí na palube tej istej rakety. Do kozmu vynesie obe zariadenia európska raketa Ariane 6, ktorá je zatiaľ v štádiu vývoja a do prevádzky sa nedostala. Jej prvý let je očakávaný v priebehu budúceho roka.

ESO/M. Kormesser

Úlohou sondy Comet Interceptor je, ako naznačuje jej názov, stretnúť sa s kométou. Vo vesmíre vyčká, kým vedci nájdu vhodný cieľ a následne sa pokúsi o jeho návštevu.

Vedci v tomto prípade hľadajú veľmi špecifické kométy s obrovskou orbitou, ktoré vstupujú do Slnečnej sústavy po prvý raz. Jedná sa pritom o absolútne bezprecedentný projekt a ani odborníci netušia, ako bude takýto objekt vyzerať zblízka.

Sonda sa má skladať z hlavného zariadenia a dvoch menších sond, z ktorých jednu zostrojí japonská vesmírna agentúra JAXA. Hlavné zariadenie obletí kométu vo vzdialenosti 1 000 km, aby sa vyhlo okolitému materiálu a dve menšie sondy sa priblížia na vzdialenosť 400 km.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP