Európska únia dnes vyzvala Čínu, aby zrušila zákaz vysielania britskej televíznej stanice BBC World News na svojom území. Informovala o tom agentúra AP.

EÚ vo svojom vyhlásení uviedla, že „tento krok Číny znamená ďalšie obmedzenie slobody prejavu a prístupu k informáciám na jej území. Peking tak podľa EÚ porušuje čínsku ústavu, ako aj Všeobecnú deklaráciu ľudských práv.

EÚ okrem toho upozorňuje na skutočnosť, že oznámenie Hongkongu, podľa ktorého tamojšia rozhlasová a televízna stanica RTHK taktiež zastaví živý prenos z BBC World News, prispieva k „erózii práv a slobôd, ktorá prebieha na tomto poloautonómnom čínskom území od vlaňajšieho zavedenia nového zákona o národnej bezpečnosti.

Britský vysielateľ podľa čínskeho regulačného úradu závažným spôsobom porušil zásady televízneho vysielania vrátane požiadavky, že „spravodajstvo má byť pravdivé a vyvážené“ a nemá „poškodzovať národné záujmy Číny“. Úrad zároveň oznámil, že zamietol žiadosť BBC o predĺženie televíznej licencie o ďalší rok.

BBC World News sa tak pridala k ďalším médiám a webovým stránkam, ako sú Google, Facebook, Twitter, Wikipedia a Instagram, ktoré nie sú v Číne dostupné.

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom