V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Moldavsko dostane od Európskej únie 20 miliónov eur na modernizáciu protivzdušnej obrany ako odpoveď na opakované narušenia vzdušného priestoru ruskými bezpilotnými lietadlami. Financie budú smerovať najmä na nákup rakiet a odpaľovacích zariadení krátkeho dosahu, ktoré majú ochrániť civilné obyvateľstvo a kritickú infraštruktúru, oznámila vo štvrtok Rada EÚ.

Európska únia považuje Moldavsko za svojho kľúčového partnera v oblasti bezpečnosti na východnej hranici. „Tento rok poskytneme 60 miliónov eur v rámci Európskeho mierového nástroja (EPF), čím sa náš celkový príspevok od roku 2021 zvýši na takmer 200 miliónov eur,“ uviedla šéfka európskej diplomacie Kaja Kallasová počas svojej návštevy v Kišiňove. Dodala, že podpora je dôležitým krokom na zabránenie dopadov ruských rakiet a dronov na moldavské územie.

Moldavsko v tieni vojny

Moldavsko, susediace s Ukrajinou, je dlhodobo zasiahnuté vedľajšími účinkami ruskej agresie, pričom čelí čoraz častejším incidentom, pri ktorých ruské drony alebo ich trosky prenikajú na jeho územie. Prezidentka Maia Sanduová na spoločnej tlačovej konferencii s Kallasovou zdôraznila, že Moldavsko zostáva mierumilovnou krajinou, no zároveň musí chrániť svojich obyvateľov. „Nechceme vojnu, ale musíme zabezpečiť bezpečnosť našich občanov,“ uviedla Sanduová.

Pomoc Moldavsku prichádza prostredníctvom Európskeho mierového nástroja (EPF), ktorý vznikol v marci 2021. Cieľom EPF je predchádzať konfliktom a posilňovať medzinárodnú bezpečnosť a stabilitu, najmä prostredníctvom budovania obranných kapacít partnerských krajín mimo EÚ. V posledných rokoch sa EPF stal hlavným kanálom vojenskej podpory zo strany Únie, pričom financoval aj rozsiahlu pomoc Ukrajine.

vojenský dron
george-kroeker/unsplash

Symbolická i praktická pomoc

Finančný balík je nielen symbolom solidarity, ale aj praktickým krokom na ochranu moldavského vzdušného priestoru, ktorý čelí rizikám konfliktu za východnými hranicami. Investície do krátkodobej protivzdušnej obrany sú podľa expertov správnym krokom, pretože reagujú na aktuálne hrozby, akými sú práve nízko letiace drony a rakety.

Moldavsko si tak v čoraz komplikovanejšom geopolitickom prostredí upevňuje pozíciu partnera EÚ, pričom čerpá z rastúcej európskej ochoty chrániť hranice svojho susedstva – nielen politicky, ale aj technologicky a vojensky.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP