Najbližšie kroky pri riešení zhoršujúcej sa energetickej krízy v Európe v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu by Európska únia mala zverejniť na budúci týždeň.

Povedala to eurokomisárka pre energetiku Kadri Simsonová v rozhovore pre agentúru The Associated Press na pôde Európskej delegácie v Jakarte.

Oddelia ceny a zastropujú ich, budeme šetriť

Eurokomisárka uviedla, že súčasťou balíka opatrení by mohlo byť oddelenie cien plynu a elektriny, zvýšenie likvidity na trhu a koordinovaná redukcia dopytu. Zároveň by mohol obsahovať dočasné zastropovanie cien plynu používaného pri výrobe elektriny či modifikáciu obchodných pravidiel na burzách s elektrinou.

Mimoriadna schôdza ministrov energetiky Európskej únie sa uskutoční v piatok v Bruseli. Diskutovať budú o celoeurópskom balíku riešení rastu cien na trhu s elektrinou, informovala Simsonová. Podľa jej slov Európska komisia očakáva, že balík bude schválený v utorok na budúci týždeň.

Ako sú na tom európske krajiny s elektrinou

Pozíciu najväčšieho exportéra elektriny na európskom trhu v prvom polroku tohto roka namiesto Francúzska zaujalo Švédsko. Vyplýva to zo správy analytickej spoločnosti EnAppSys o európskom trhu s elektrinou za prvých šesť mesiacov roku 2022, ktorú zverejnila na svojej internetovej stránke.

Čistý export Švédska bol v objeme 16 terawatthodín (TWh), pričom väčšinou vyvážalo do Fínska (7 TWh) a Dánska (4 TWh).

Avšak Švédsko sa na post najväčšieho exportéra dostalo v dôsledku toho, že Francúzsko sa zmenilo z vlaňajšieho čistého vývozcu (21,5 TWh) na čistého dovozcu počas prvých šiestich mesiacov tohto roka (-2,5 TWh). Zvyčajne Francúzsko viac elektriny vyváža ako dováža, ale v prvom polroku 2022 muselo nakúpiť významné objemy elektriny v iných krajinách pre štrukturálne problémy v jeho jadrových elektrárniach.

Druhým najväčším exportérom elektriny v prvom polroku bolo Nemecko (15,4 TWh) a tretím Bulharsko (6,6 TWh).

AE Mochovce

Slovensku jeho energia nestačí, v kríze aj „zelené“ krajiny

Najväčším čistým dovozcom elektriny zostalo Taliansko, ktoré importovalo 21,7 TWh. K čistým dovozcom elektriny počas januára až júna patrilo v Európe aj Slovensko, ktoré importovalo 1,1 TWh.

Okrem Francúzska významné zmeny v tokoch elektriny v prvej polovici roku 2022 pocítilo aj Nórsko, uviedol riaditeľ EnAppSys BV Jean-Paul Harreman. „Nórsko, ktoré je historicky čistým exportérom vďaka vysokej úrovni výroby elektriny vo vodných elektrárňach, zasiahlo dlhotrvajúce sucho, ktoré zredukovalo úrovne vody v priehradách,“ dodal Jean-Paul Harreman.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP