Energetickú chudobu na Slovensku sa pokúsia vyriešiť aj vedci. Slovenská akadémie vied (SAV) pripraví analýzu a návrhy definície energetickej chudoby. Dáta pre potreby štúdie dostanú akademici od najväčších dodávateľov a distribútorov energií na Slovensku. Ako uviedla hovorkyňa SAV Katarína Galíková, výsledky hĺbkovej štúdie by mali byť známe koncom roka 2022.

Nezávislú štúdiu energetickej chudoby Slovensko stále nemá. „Systémová a udržateľná definícia energetickej chudoby, vytvorená na základe dát zohľadňujúcich situáciu na Slovensku, je kľúčová pre prijatie adresných opatrení na jej postupné odstraňovanie,“ dodala Gáliková.

Vypracovanie štúdie zastrešuje Prognostický ústav Centra spoločenských a psychologických vied SAV. Ten spracuje anonymizované dáta spotreby energií v domácnostiach. „Anonymizované dáta nám poskytnú najväčší dodávatelia energií: Slovenský plynárenský priemysel, Západoslovenská energetika, Stredoslovenská energetika a distribučné spoločnosti SPP – Distribúcia, Západoslovenská distribučná, Stredoslovenská distribučná, a Východoslovenská distribučná.

V rámci hĺbkovej štúdie zohľadníme nielen výdavky na elektrinu a plyn, ale aj výdavky na zabezpečenie tepla z iných zdrojov, akými sú napríklad uhlie a drevo,“ spresňuje Dušana Dokupilová z prognostického ústavu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP