Ruský raketový útok proti Ukrajine v piatok zasiahol energetickú infraštruktúru v šiestich regiónoch. Uviedol to ukrajinský minister energetiky Herman Haluščenko.

Podľa jeho slov zasiahnuté boli tepelné a vodné elektrárne a tiež infraštruktúra vedenia vysokého napätia. Haluščenko dodal, že najťažšia situácia je v Zaporižžskej, Charkivskej a Chmeľnyckej oblasti. Informuje o tom portál Kyiv Independent.

Vďaka úspešnej práci síl protivzdušnej obrany a rýchlym technickým opatreniam je možné zachovať integritu energetického systému,“ napísal minister energetiky na komunikačnej platforme Telegram. Poznamenal, že núdzové služby nepretržite pracujú na opravách poškodení.

Slovensko je zase hanbou EÚ

Na Slovensku za devätnásť rokov nepribudla ani jedna veterná elektráreň. V roku 2022 pritom mali Slovensku dodávať elektrinu veterné elektrárne s inštalovaným výkonom 100 megawattov. Tie by dokázali vyrobiť elektrinu na celý rok pre približne 66-tisíc domácností. K téme sme spracovali samostatnú správu.

S týmto cieľom počítal napríklad aj štátny Integrovaný národný energetický a klimatický plán (INEKP) z roku 2019. „Realita je taká, že od roku 2004 sa na Slovensku nepostavila ani jedna veterná elektráreň. Veterná energetika pritom patrila aj pred energetickou krízou všade inde vo svete medzi najrýchlejšie sa rozvíjajúce oblasti výroby elektriny,“ upozornil člen Výkonného výboru Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a obnoviteľných zdrojov energie (SAPI) Ján Lacko.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP