V nasledujúcom článku boli použité materiály SITA

Nový systém emisných povoleniek ETS2, ktorý má vstúpiť do platnosti v roku 2027, vyvoláva v celej Európskej únii intenzívne debaty. Zavedenie tohto systému má znížiť emisie oxidu uhličitého, avšak podľa kritikov by mohol dramaticky zvýšiť životné náklady a vyvolať negatívne reakcie verejnosti.

Poľský premiér Donald Tusk vyzval Európsku úniu na opätovné prehodnotenie systému ETS2. „Pokiaľ vstúpi do platnosti, zlikviduje všetky demokratické vlády v Európe. Zamyslite sa nad tým, či to stojí za to,“ uviedol Tusk na základe článku Hospodářských novin.

Poľsko varuje pred následkami

ETS2 má zasiahnuť domácnosti, ktoré využívajú plyn a uhlie na kúrenie a  dopravu. Zatiaľ čo súčasný systém emisných povoleniek ETS (ktorý pokrýva najmä priemysel a elektrárne) už teraz znižuje konkurencieschopnosť európskych firiem, nový systém by zaťažil aj ceny pohonných hmôt a kúrenia pre bežných ľudí.

V rámci ETS2 bude cena emisných povoleniek zastropovaná na 45 eur za tonu oxidu uhličitého, čo by napríklad v Českej republike mohlo zvýšiť cenu litra benzínu alebo nafty o 2 až 4 české koruny.

Zavedenie ETS2 je súčasťou širšieho Európskeho zeleného dohovoru (Green Deal), ktorý má zabezpečiť prechod k uhlíkovo neutrálnej ekonomike do roku 2050. Tento ambiciózny plán však čelí odporu nielen zo strany členských štátov, ako je Poľsko alebo Česká republika, ale aj z priemyselných sektorov.

Zástupcovia priemyslu opakovane upozorňujú, že už existujúci systém ETS znižuje konkurencieschopnosť európskych firiem na globálnom trhu. Keďže konkurenti mimo EÚ ako sú Spojené štáty, Čína alebo India, nemusia plniť podobne prísne emisné predpisy, európske firmy sú tak v nevýhode.

Emisie
Pexels

Česká republika

V Česku vyvoláva ETS2 ostré reakcie naprieč politickým spektrom. Predseda opozície Andrej Babiš (hnutie ANO) prehlásil, že nedovolí zavedenie tohto systému a v prípade potreby sa bude s Európskou komisiou súdiť. Podľa jeho slov je systém pre domácnosti a ekonomiku neprijateľný.

Podobné postoje vyjadril aj europoslanec Alexandr Vondra (ODS), ktorý zdôraznil, že ďalšie zdražovanie základných životných potrieb by mohlo mať pre EÚ politicky aj hospodársky deštruktívne dôsledky.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP